Zánět žil dolních končetin

Zánět žil dolních končetin je znám i jako tromboflebitida, což je nepříjemné onemocnění, které bez urgentního řešení může nemocného ohrozit dokonce i na životě. Zánět způsobuje krevní sraženina povrchních nebo hlubokých žil. Sraženina přitom může ucpat jednu nebo více žil. Pokud se z této žíly sraženina uvolní, může vyvolat závažný problém jinde v těle (jako embolii plic, infarkt myokardu apod.).

Projevy a příznaky

K základním příznakům zánětům žil dolních končetin patří hlavně jejich bolest, zarudnutí, otok, a to zejména kotníku a chodidla, zvýšená citlivost a teplota končetiny, kterou může vzácně doprovázet  i zimnice s horečkou. Bolest se zvyšuje při došlápnutí. Prsty navíc změní barvu do modra. Ponejvíce nemocné bolí hlavně levá noha, i když postiženy mohou být obě, nebo pouze pravá, častěji je nemocná ta levá.

Příčina vzniku zánětu žil dolních končetin

K zánětu žil dolních končetin dochází z celé řady důvodů, z těch nejčastějších je hlavně nečinnost, tedy upoutání na lůžko, stav po chirurgickém zákroku nebo traumatu. Vliv může mít i genetická predispozice, zvýšená srážlivost krve, užívání antikoncepce a dalších léků. Vzniknout však může i při dlouhém letu v letadle, řízení ve vozidle nebo dlouhém stání v práci. Způsobit jej může i zvýšená hladina estrogenu, těhotenství, kdy je rizikové období ještě 6 měsíců po porodu, zlomeniny pánve a nohou, velký výron, obezita, příliš dlouho zavedený žilní katetr, přílišná tvorba krvinek, lupus, kouření cigaret, deficit proteinu S nebo C, Behcetova choroba a karcinom pankreatu.

žíly

Diagnostika

Kromě základní prohlídky, vytvoření anamnézy a fyzikálního vyšetření je zapotřebí provést kontrolu vitálních funkcí, tedy změřit krevní tlak, pulz i v dané končetině a teplotu. Důležité je i vyšetření srážlivosti krve, odběry D-Dimer, CT, Dopplerův ultrazvuk a venografie.

Kdy navštívit lékaře

U zánětu žil dolních končetin není radno váhat, sami si s ním rozhodně neporadíte. Pokud si  tedy všimnete, že vaše nohy, nebo jedna z nich je červená, oteklá, má naběhnutou žílu a bolí, neváhejte a k svému lékaři rozhodně zamiřte. Pokud jste ještě k tomu i dušní, miřte rovnou a bez okolků na pohotovost.

Co zvyšuje riziko

Riziko vzniku zvyšuje dlouhodobé upoutání na lůžko, stav po mrtvici, kardiostimulátor, zavedený centrální žilní katetr, těhotenství, stav krátce po porodu, užívání hormonální substituce, genetická predispozice, věk nad 60 let a křečové žíly.

Léčba

Onemocnění se obvykle neobejde bez hospitalizace. Pouze lehké záněty umístěné těsně pod kůží je možno zvládnout doma. Proti bolesti lékař naordinuje léky na zmírnění bolesti, přesněji nesteroidní antirevmatika skupiny NSAID. Vhodné je bolestivou oblast nahřívat, mít zvednutou nohu vzhůru a příliš ji nezatěžovat. K vyléčení obvykle dojde do jednoho měsíce. Vhodné je nohu také stahovat. Předepsány jsou také léky na rozpuštění sraženiny a léky na ředění krve. Vhodné je i zvážit odstranění křečových žil.

Další opatření zvyšující účinek léčby

K dalším prvkům léčby patří u povrchního zánětu nahřívání teplou žínkou, zvedání nohy, užívání ibuprofenu. U hlubokého zánětu je nutné nosit stahovací punčochy, zvedat nohy a užívat léky proti srážlivosti. Prevencí je i pravidelná konzumace aspirinu, vysazení vitamínu K a potravin, které tento vitamín obsahují.

Prevence

Vyhýbejte se dlouhému sezení a stání bez hnutí. I během řízení si udělejte přestávku a projděte se. V letadle byste měli chodit jednou za hodinu letu. Pokud sedíte přesouvejte své nohy do jiné pozice, ohýbejte kotníky, zatlačujte je do podlahy, a to alespoň 10x za hodinu. Nenoste těsné oblečení, pijte dostatečné množství tekutin a buďte aktivní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno