Rosacea, neboli česky růžovka, je chronickým onemocněním kůže, které se objevuje ve středním věku. V současné době tato nemoc postihuje asi 10% populace, přičemž více jsou tímto problémem postiženy ženy. Oblastí výskytu růžovky je obličej, a to zejména nos, tváře, brada a čelo.
Růžovkou na celém světě trpí asi 40 milionů lidí, přičemž zarudnutí obličeje patří k charakteristickým příznakům tohoto onemocnění.
Obsah článku
Projevy
K hlavním projevům patří přechodné, po čase však trvalé, zčervenání v obličeji, které je spojeno s rozšířenými žilkami. Typický je pro růžovku tzv. motýlovitý tvar. Po čase se mohou v dané oblasti objevit i pupínky. Zánět způsobuje zbytnění mazových žláz i vaziva, kůže získává hrubý vzhled a póry se roztahují. Na obličeji vzniká zcela atypicky pomerančová kůže. Později se mohou na obličeji objevit dokonce i nevzhledné květákovité výrůstky. Pokud nemoc včas nepodchytíte stav zhoršuje a postižení se roztahuje dále na uši hrudník a záda. Postižena mohou být dokonce i oční víčka. Růžovkou trpí i řada známých osobností, jde kupříkladu o Billa Clintona, princeznu Dianu, po níž to zdědili i její oba synové, Cynthia Nixon ze seriálu Sex ve městě, Renee Zellweger, Cameron Diaz nebo také třeba Rembrandt.
Co růžovku vyvolá
Vznik nemoci úzce souvisí s genetikou a životním prostředím. Spouštěčem jsou horké potraviny nebo nápoje, kořeněná jídla, alkohol, teplotní extrémy, sluneční záření, stres, hněv, saunování, užívání kortikosteroidů, léků rozšiřujících cévy, horkých koupelích i po velké námaze.
Rizikovou skupinou jsou:
Rizikovou skupinou jsou zejména ženy se světlou pletí ve věku mezi 30-60 lety, které již v rodinné anamnéze růžovku mají.
Jak růžovku diagnostikovat
Do dnešních dnů neexistuje nic, co by zcela jasně a jednoznačně odhalilo růžovku. Nemoc je odhalena na základě zkušeností dermatologa, který musí vyloučit podezření na akné, lupenku, lupus anebo ekzém.
Léčba
Léčba růžovky je individuální a rozhoduje o ní specialista. Jde však hlavně o lokální léčbu medikamenty s metronidazolem, lokálními antibiotiky a indiferentními pastami. U těžších stavů je nutné přejít z lokální léčby na celkovou. Výrůstky se odstraňují chirurgicky. Faktem však, že nemoc zcela vyléčit nelze. Je možné ji dostat pouze pod kontrolu a zklidnit ji. Důležitá je pak především prevence.
Prevence růžovky
Základem prevence je poznat své spouštěče a vyhnout se velkému horku, saunám, mrazům, mechanickému tření i chemickému podráždění kosmetickými prostředky. Nevhodné je i opalování, pití horkých a alkoholických nápojů a pojídání kořenitých jídel. Důležité je i o pleť důkladně pečovat. Na obličej užívejte pouze kosmetiku určenou pro citlivou pleť, pozor si dávejte na všechny složky, které by mohly dráždit. Vhodné jsou ty přípravky, které obsahují látky stahující cévky.