Řepík lékařský ve světě bylinek figuruje pod různými jmény. Znám je jako truňk, řepíček, starček, starčec, jaterník, boží bič, stonček nebo útrobník. Jde vskutku o královskou rostlinu, která u nás roste hojně na slunečných a suchých místech, zejména na okrajích lesů, cest i mezích. Charakterizují je drobné malé kvítky, které se podobají malé divizně, od níž se liší listy.
O jeho pozitivních účincích věděli už ve starověku, v době, kdy lidstvo ještě věřilo na čarodějnice, skřítky, kouzla a kletby. Užívá se po staletí jako přírodní barvivo a najdete ji v řadě bylinných likérech, kterým dodává lehce nahořklou příchuť. Je rovněž součástí i legendárních Bachových esencí.
Obsah článku
Řepík lékařský – léčivá rostlina
Velmi zajímavé chemické látky najdete především v jeho květech a listech. V minulosti se z řepíku vyráběly nejen čaje, ale masti a různé tinktury.
Léčebné účinky řepíku
Léčivé účinky řepíku jsou rozsáhlé. Lidé jej užívali z mnoha rozličných důvodů, zmiňme aspoň ty nejvýznačnější…
Menstruace
Nejznámější užití řepíku je spojeno se snahou zmírnit menstruačního krvácení. Kromě toho se rovněž užívá i k snížení krvácení, podpoře hojení ran, zmírnění zánětu.
Trávicí potíže
Řepík působí protizánětlivě, a proto se často užívá i k odstranění trávicích obtíží způsobených, infekčním onemocněním. Jedná se především o průjmy anebo příznaky dráždivého tračníku. Zklidňuje žaludek.
Cukrovka
Řepík dokáže pozitivně působit na cukrovku. Užívat by se však měl s opatrností a s vědomím lékaře, protože jeho snížení hladiny cukru může být opravdu výrazné.
Respirační problémy
Vzhledem k tomu, že působí protizánětlivě, můžete jej užít i v rámci léčby respiračních infekcí. Zlepšuje dýchání, zmírňuje bolest v krku, kašel, chronickou bronchitidu, problémy s dutinami. Vhodné je užívat ho při nachlazení, kašli a rýmě.
Močový měchýř
Již od pradávna se řepík užíval také k léčbě obtíží spojených s močovým systémem, a to především s nočním pomočováním.
Kůže
Tinktury s extraktem řepíku si dokáží poradit se skvrnami, pupínky, vyrážkou, akné, lupenkou i ekzémem.
Detoxikace organismu
Chemické látky v řepíku, především thiamin, quercitrin a katechiny dokáží pozitivně ovlivnit funkci jater a žlučníku. Optimalizuje jejich činnost. Odstraňuje z nich toxiny. A celkově podporuje funkci metabolismu.
Vlasy a nehty
Kyselina křemičitá v řepíku posiluje nehty a vlasy, zlepšuje celkový vzhled a brání jejich snadnému lámání a matnému vzhledu.
Proti-rakovinové účinky
I když tato oblast je stále ještě zkoumána, již se ví, že řepík má mocné antioxidační a detoxikační účinky, a proto je zde předpoklad, že bylina má i mocná protirakovinový účinek.
Vedlejší účinky
Řepík je poměrně bezpečnou bylinkou. Doporučuje se však užívat pouze krátkodobě. Někteří lidé s citlivější pokožkou si mohou stěžovat, že tinktura s řepíkem je pálí. Řepíku by se měly vyvarovat těhotné a kojící. Lidé s cukrovkou by si měli pohlídat, jak na ně řepík působí, protože řepík snižuje hladinu cukru v krvi, čímž by jim mohl způsobit jisté obtíže, a proto se před jeho užíváním raději poraďte se svým lékařem. Řepík by se také neměl užívat přibližně 14 dní před operací. S užíváním řepíku by si měli dávat pozor i lidé trpící zácpou, jelikož tu řepík obvykle ještě umocňuje.
Kontraindikace
Užívání řepíků není vhodné spolu s léky na cukrovku.