Mononukleóza v dospělosti

Infekční mononukleóza je infekční onemocnění, které je způsobeno virem Epstein-Barrové, známým i jako EBV. Nemoc postihuje ponejvíce děti v pubertě, ale může postihnout i dospělé. Vir se nejčastěji šíří prostřednictvím slin, i proto se tomuto onemocnění říká nemoc z líbání.

Nemoc se obvykle projevuje poměrně nenápadně a nekomplikovaně, ale nemusí tomu tak být vždy. Velmi často se lidé potýkají s horečkou, zduřením lymfatických uzlin a bolestí v krku. Pokud  nemoc probíhá nekomplikovaně, vyléčí se v průběhu jednoho, až dvou měsíců, za minimální potřeby léčby.

Jak se nakazíte

Jak již bylo výše zmíněno, nemoc se přenáší slinami, ale nikoliv však líbáním, ale i přenosem ze sklenice nebo také i ze zubních kartáčků.

Inkubační doba

Od nakažení, do prvních příznaků obvykle uběhne jeden až dva měsíce.

Příznaky mononukleózy

K základním projevům patří docela nespecifické projevy, jako horečka, bolest v krku, zduření lymfatických uzlin na krku a podpaží, ztráta chuti k jídlu, bolest hlavy, únava, svalová slabost, oteklé mandle a noční pocení. Díky těmto skutečnostem je velice obtížné nemoc odlišit od těch ostatních. Občas bývá sice zvětšená slezina nebo játra, ale jde vskutku o výjimečnou záležitost. Stejně jako i to, že by mohla mít mononukleóza fatální následky. Někdy se objevuje i vyrážka podobná spalničkám. Nejlépe se od jiných infektů rozliší po dnech nemoci, kdy stále nedochází ke zlepšení a je tedy zcela zjevné, že nemocný vskutku chřipkou netrpí.

Příčina mononukleózy

Nejčastěji nemoc způsobuje vir EBV, avšak nemusí tomu tak být vždy, někdy nemoc může způsobit kupříkladu i cytomegalovirus. Vedle adolescentů také ve velkém procentu postihuje i dospělé, a to zejména ve věku mezi 35-40 lety. Bylo rovněž zjištěno, že protilátky na vir má na 95% dospělých, což představuje, že tuto nemoc vlastně prodělala většina z nás a povětšinou aniž by si toho vůbec povšiml.

játra

Rizikové faktory

Mononukleózou může onemocnět doopravdy každý. Většina lidí touto chorobou onemocní těsně na prahu své dospělosti. Čím starší člověk je, tím horší průběh může mít. Nejvíce jsou nemocí ohroženy studenti, zdravotní sestry, medici, pečovatelé, zdravotní stážisté a dobrovolníci a lidé, kteří užívají léky na potlačení imunity anebo mají samo o sobě imunitu oslabenou.

Diagnostika

Nemoc je odhalena po vytvoření anamnézy. Velkým vodítkem je váš věk a dále příznak a hlavně krevní testy, které podezření 100% potvrdí anebo vyvrátí. Jde nejen o krevní obraz, kdy si lékař všímá počtu bílých krvinek, ale i přímý test na protilátky EBV. K dispozici je dnes i rychlý kožní test. Biochemie v krvi pak prozradí nesrovnalosti v jaterních testech. Testy dokáží vyloučit toxoplazmózu nebo HIV.

Mnohdy mononukleóza proběhne bez povšimnutí, jak se objeví, tak i spontánně odezní. Takže pokud nejsou nějaké obtíže, není nutné ji nějak řešit. Pokud jsou nějaké příznaky, řeší se právě ony. Užívat se mohou i antivirotika a antibiotika. U velké většiny se objeví vyrážka a tak je vhodné užívat léky na zklidnění vyrážky. Vhodné je podávat analgetika. Důležité je dostatek spánku. Nezbytný je i klid a dávat pozor, aby nedošlo k poranění sleziny. Nemocní se s únavou potýkají někdy ještě i půl roku po onemocnění. Virové částice se ve slinách nachází ještě 18 měsíců po nákaze.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno