Migréna představuje velmi nepříjemné chronické onemocnění, které se projevuje především středně silnou až silnou tepavou bolestí hlavy, jíž doprovází i další příznaky. Bolest je přitom soustředěná do oblasti čela a spánku na jedné straně hlavy. Migréna se přitom ráda vrací a trvá od 2 do 72 hodin. Jde o poměrně častý problém, který je geneticky vázán. Až v 70% případech má nemocný v rodině příbuzného s podobným problémem. Migrény trápí muže i ženy, ale nemocí jsou ženy přeci jen zatíženy více.
Obsah článku
Projevy migrény
Vedle bolesti se objevuje i únava, nesoustředěnost, přecitlivělost na zvuky, světlo, zápachy. Objevit se může i nevolnost a zvracení. Nemocní se cítí ztuhlí a napjatí. Fyzická aktivita bolest zhoršuje. ⅓ postižených má i auru, což je přechodná senzorická, jazyková anebo motorická porucha. Po ulehnutí se mírní.
Spouštěče migrény
Příčiny migrén jsou nejasné, má se však za to, že za to může zvýšená aktivita neuronů, která se šíří různými částmi mozku. Ví, se, že na ni má velký vliv genetika, kromě toho však i deprese, bipolární porucha a jiné psychické onemocnění. Důležité pro člověka s migrénou je, aby si vedl tzv. migrenózní deník. Pomůže mu vysledovat spouštěče. Může jimi být počasí, parfémy, zápachy, vůně, pachy, světlo, nedostatečný příjem tekutin, velká fyzická námaha, nepříjemný zvuk, dlažba na podlaze, přebytek nebo nedostatek spánku, kolísání hormonů, stres, rozčílení, nedostatek kyslíku, velké horko. Dráždivé jsou barvy a vzory, které nás obklopují. Škodí i tapety a výpary z barev, laků a lepidel. Nevhodné jsou i větší bílé plochy. Ideální jsou neutrální, uklidňující barvy. Máme tendenci je podceňovat, přitom právě ony mohou za migrénu až ze 40%. Pozor si dávejte i na to, co jíte. migrénu může vyvolat ostré koření, alkohol, aspartam, kofein, zrající sýry, glutamát, uzeniny, klobásy, čokoláda, banány, rajčata, fazole a citrusy.
Diagnóza
Diagnóza se stanoví podle subjektivních potíží i rodinné anamnézy. Vhodné je provést i krevní odběry EEG, rtg., CT nebo MRI.
Léčba
Základem léčby je vyvarovat se spouštěcím faktorům. Léčbu bolesti daného záchvatu je nutné zahájit co nejdříve. U mírných forem pomůže paracetamol anebo léky skupiny NSAIDs. Těžší bolesti se neobejdo bez triptanů, opioidních analgetik nebo antagonistů dopaminu. Pomoci může i rehabilitace. V případě, že migréna trvá 72 hodin, je vhodná hospitalizace a injekční léčba valproátem nebo dihyrorgotaminem. Potencionální lék u těžkých stavů je i žilně aplikovaný lidokain, případně také dexametazon, který snižuje riziko návratu migrén v průběhu dalších 3 dnů. Pozor si dejte na opioidy a barbituráty.
Prognóza
Prognóza je proměnlivá. Když nemocné trápí migréna, moc toho nezvládnou, když opadne, tak jsou lidé plně funkční. Tam, kde se objevuje aura, je zvýšené riziko na vznik mozkové mrtvice. Riziko se zvyšuje s užíváním hormonální antikoncepce a kouření.