Císařský řez dnes patří k zcela běžně prováděným operacím, a to až natolik, že před časem předčila dokonce i apendektomii. Ročně jej jen v Česku absolvuje každá šestá žena. I když vše vypadá jako hračka, stále je to však jen operace, při níž bývá břišní stěna narušena napříč dolní části břicha.
V médiích nalezneme rozporuplné informace o tom, kdy je vhodné s cvičením po císaři začít. Názory se od sebe liší. Jak je tomu tedy ve skutečnosti?
Cvičení po císařském řezu
S cvičením, i po císaři, můžete začít hned první den. Zní to šíleně? Ale kdepak, vše je o tom, jak budou cviky vypadat. Nečekejte nějaké zázraky. 12 hodin po císaři postačí, když v posteli zkusíte opatrně pokrčit nohy v kolenou, s nimiž budete opatrně a pomalu komíhat do stran. Pozor! Jizva vás nesmí v žádném případě bolet, a pokud se na to prostě necítíte, nedělejte to. Toto cvičení podporuje střevní peristaltiku. Na břiše je možné ležet, u nekomplikovaného císaře, přibližně od pátého dne. Nezapomeňte si však přitom břicho vypodložit polštářem.
Cvičení první dva měsíce po zákroku
Již druhý den po porodu císařem můžete začít cvičit lehké cviky. Jde převážně o cviky v leže s rukama pod hlavou, kdy mohou být nohy natažené nebo pokrčené a spočívají v dechovém cvičení. Jinou variantou je pak cvik vleže, kdy své ruce položíte na břicho a snažíte se dýchat do břicha. Pokud zvládnete tento cvik, můžete se pustit do dalšího, který spočívá v pokrčení nohou v kolenech, kdy jednu nohu zvedněte, protáhněte v koleni a hýbejte s kotníkem. V dalším cviku potom opatrně zkuste jednou nohou šlapat na kole. Nepřehánějte to, zkuste to jen šestkrát a nohu vyměňte. Pozor, nikdy necvičte přes bolest. Pokud to nejde, tak nejde! Další cvik je mnohem méně náročný, spočívá pouze v lehu na zádech s pokrčenými koleny, kdy se snažíte kříže, co nejvíce přitisknout k podložce, stáhnout půlky, dýchat do břicha a uvolnit se. Vše proveďte jen třikrát. Trochu obměněný je cvik prováděný na zádech s pokrčenými nohami, kdy se od podložky zvedá pánev spolu s nádechem do břicha, po vydechnutí se položte zpět.
Cvičení šikmých svalů
Šikmé břišní svaly je možno začít procvičovat přibližně od 3 týdnů po porodu. Cviky na šikmé svalstvo rovněž probíhají v leže na zádech s pokrčenýma nohama. Tentokrát však do cvičení zapojte i ruce a hlavu. Ruce jsou tedy předpaženy a hlava se zvedá od podložky, a to až po lopatky. V jiném cviku si ruce dejte za hlavu a šikmo zvedejte nejprve pravý loket k levému koleni, a pak levý loket k pravému koleni. K břichu můžete zvedat i nohy. Cvik pak vypadá tak, že zvednete levé koleno a pravou rukou si jej přitisknete k břichu a při výdechu povolíte. U dalšího nádechu vyměníte ruce i nohy. Všechny cviky se opakují přibližně 3x-6x.
Dříve než se bezhlavě pustíte do cvičení, mějte na paměti, že vše je individuální. Poslouchejte doporučení svého lékaře a zapamatujte si, že základem všeho je v prvé řadě zhojení jizvy. Zohlednit se musí i šestinedělí. Na běžné cvičení ve fitness centru zapomeňte minimálně do třetího měsíce po porodu (císařským řezem).