Zjistili vám zvýšený bilirubin a vy se ptáte, co to znamená? Může to znamenat mnoho, jde o příznak, kterému se je nutno blíže věnovat a odhalit jeho příčinu. Hyperbilirubinémie není žádná sranda, takže, když vám lékař odhalí zvýšenou hladinu bilirubinu, nebagatilizujte ji, mohli byste později litovat.

Co je bilirubin

Bilirubin je metabolický odpad, který vzniká při metabolismu červeného krevního barviva. Přesněji, vzniká v játrech při filtraci krve ze zaniklých červených krvinek. Fyziologická hodnota bilirubinu je 3,4 – 17,1 μmol/l. Zvýšená hladina bilirubinu je zcela zřetelným signálem, že něco není v pořádku. Bilirubin je žlučový pigment, žluté, načervenalé nebo hnědé barvy, jež ovlivňuje zbarvení žluči.

Příčiny zvýšené hladiny bilirubinu – hyperbilirubinémie

Zvýšená hladina bilirubinu se objevuje z několika důvodů, buď je problém v nadměrné produkci bilirubinu (rozpadem červených krvinek) -tzv. hemolýzou anebo má organismus problém bilirubin odstranit, jako třeba u Gilbertova syndromu. Také je možná i kombinovaná varianta. K těmto stavům obvykle dochází z důvodu hemolitické anémie, poruše funkce jater anebo žlučových cest (žlučníku, žlučové kameny). Zvýšená hladina bilirubinu se však objevuje i u aterosklerózy, nádorových onemocnění, zánětů, autoimunitních chorob a neurodegenerativních onemocnění. Dále se zvýšená hladina bilirubinu objevuje i u žloutenky A, B, C, E, Wilsonově chorobě, při otravě alkoholem, při užívání drog, malárii, mononukleóze, selhání srdce, u infekcí, které zatěžují játra, u umělých chlopní srdce. Za zvýšenou hladinu může někdy i genetika anebo užívání některých léků (chemoterapeutika, chemoterapie, sulfonamidy).

Příznaky zvýšené hladiny bilirubinu

Jedním z nejvíce zřetelných příznaků zvýšené hladiny bilirubinu je žluté zbarvení kůže, nehtů a bělma. Může se objevit i únava, tlak v pravém podžebří, nevolnost, svědění kůže, váhový úbytek, příznaky jako u chřipky, kloubní projevy. Součástí projevů může být i hnědá moč.

Bilirubin v moči

Bilirubin v moči se všeobecně objevuje velmi výjimečně, když už se objeví, moč je obvykle hnědá a problém vážný, protože jeho hladina v krvi musí být doopravdy hodně vysoká.

Toxicita vysokého bilirubinu

Hladinu bilirubinu je velmi nebezpečná zejména pro novorozence, protože jim může poškodit i mozek. Bilirubin je pro ně nebezpečnější i proto, že na rozdíl od dospělých ve střevech nemají baktérie, které by jim pomohli s jeho odbouráváním a vylučováním. Bilirubin v moči se ponejvíce objevuje u obstrukčního onemocnění jater.

Diagnostika

Zvýšenou hladinu bilirubinu odhalíte zcela jednoduchým biochemickým vyšetřením krve. Co se týče moči, i zde je odhalení poměrně rychlé, kromě toho, že moč můžete poslat do laboratoře vám bilirubin již u lékaře odhalí speciální diagnostické papírky. Po zjištění zvýšené hladiny bilirubinu vás lékař odešle na celou řadu dalších vyšetření, které se budou snažit odhalit skutečnou příčinu tohoto stavu. Jedná se např. o interní vyšetření, vyšetření trávicího traktu, ledvin, ultrazvuk břicha, kardiologické vyšetření apod. Léčba se pak odvíjí od zjištěné diagnózy.