Opozdila se vám menstruace a vy panikaříte? Nebojte se, nemusí to vždy znamenat to nejhorší. Nemusí to znamenat dokonce ani to, že jste těhotná. Důvodů, proč se menstruace může opozdit, je povícero.

O zpoždění menstruace

Vynechání menstruace patří k zažitým prvním příznakům těhotenství. Nemusí tomu být však vždy. Zpožděná menstruace minimálně jednou za život potká každou ženu, a to mám na mysli, že ne ve spojitosti s těhotenstvím. Takovéto vynechání ženu obvykle vyplaší, ale není třeba panikařit, spíš je zapotřebí se zastavit a trochu se zamyslet nad obdobím, jaké jsme v poslední době prožily. Příčina zpoždění může být totiž různá. Naštěstí obvykle nejde o nic vážného.

Příčiny zpožděné menstruace

Jednou z nejčastějších příčin, proč se menstruace nedostavila ve stanoveném limitě, je stres. Ten, jak se v poslední době zjistilo, ovládá v těle mnohé. Stres může vyvolat i celou řadu onemocnění, mimo jiné i kardiovaskulární choroby apod. To, že tedy ovlivní i menstruaci je pak tím nejmenším detailem. Zpoždění menstruace je způsobeno snížením produkce hormonů, které ovlivňují také i ovulaci a následnou menstruaci. K dalším velmi častým příčinám zpožděné menstruace jsou změny v denním režimu. Způsobit to může třeba návrat do práce po mateřské, návrat do školy po prázdninách anebo cestování na dlouhé vzdálenosti anebo nastoupení do práce na směny. Negativně se na pravidelnosti menstruace podepisují i výkyvy s váhou, a to jak přibírání, tak i hubnutí. Samotná nadváha nebo obezita je také velmi častým důvodem nepravidelné menstruace. Tento stav totiž snižuje přirozenou produkci hormonů. To samé platí i pro ženy s podvýživou.

Co s tím?

Řešení těchto stavů je poměrně snadné, k nápravě dochází samovolně po úpravě životního stylu. Jde o uvyknutí na nový režim, zhubnutí anebo nabrání kilogramů. V případě stresu pak pomůže dostatek spánku, uvolnění, relaxační cvičení a naučení se odbourávat stres.

Vážnější příčiny zpožděné menstruace

K vážnějším příčinám vynechání menstruace patří různé onemocnění. Jde v tomto případě třeba o výskyt cyst na vaječníku. Zpoždění menstruace však nemusí pocházet pouze z gynekologických cest, ale může ji způsobit i jiné horečnaté onemocnění, k nimž patří např. infekce dýchacích cest, chřipka, zápal plic anebo třeba průjmová onemocnění. Někdy příchod menstruace zbrzdí i užívání některých léků.

Tradiční příčiny zpoždění menstruace

K nejčastějším fyziologickým příčinám zpoždění menstruace je těhotenství, u něhož zpožděná menstruace představuje jeden z prvotních příznaků. Kromě toho se tento stav může objevit u mladých dívek, které s menstruací začínají a následně u žen v peri-menopauze anebo v menopauze. Peri-menopauza je období v reprodukčním věku, kdy ženský organismus pozvolna přechází do menopauzy. V tomto období může menstruace přijít někdy dřív a někdy i později.

Co dělat, když se vám zpožďuje menstruace?

Pakliže ke zpoždění dochází často anebo je-li zpoždění dlouhodobější než třiceti pětidenní cyklus, je vhodné o svých problémech informovat svého gynekologa. Ten pak dále rozhodne, jestli ještě počkat anebo je-li zapotřebí provést nějaké další vyšetřní. Vy sami si v tomto období můžete provést těhotenský test.