Pod poněkud nevšedním pojmem zmrzlé rameno se skrývá celá skupina problémů postihující ramenní kloub, který je znám také i za ztuhlé rameno nebo syndrom bolestivého ramene. Typické pro takto postižené rameno je velká bolest a omezená hybnost.
Nemoc se vyznačuje výraznou bolestí, která bývá velmi intenzivní v klidu i během pohybu a mnohdy znemožňuje i klidný spánek. Nemocný s ramenem nemůže vůbec hýbat a omezen je tak pohyb i celé paže. Stav se velmi rychle zhoršuje a bolest je tak veliká, že lékaři dokonce znemožňuje nemocného vyšetřit.

Příčiny vzniku zmrzlého ramene

Příčiny vzniku tohoto syndromu jsou nejasné. Předpokládá se, že jistý vliv má předchozí úraz ramene, dlouhodobé znehybnění ramene, zánět v této oblasti (ramenního pletence a měkkých tkání), srdeční onemocnění, autoimunitní onemocnění a jiné. Jde o všechny příčiny, které způsobují poruchu svalstva rotátorové manžety,  degenerativní zánětlivé onemocnění, onemocnění krční páteře atd. Velmi vážné stavy zmrzlého ramene pak vedou k reflexní fibrózní kontraktuře kloubního pouzdra. Nemoc se vyskytuje často i u lidí po dovolených, kteří byli vystaveni působení klimatizace. Zmrzlé rameno mají proto více ženy a hodně také i řidiči.

Projevy

Za hlavní a velmi výrazné projevy je možno označit bolest a nehybnost ramene.

Diagnostika zmrzlého ramene

Pro odhalení zmrzlého ramene je zapotřebí navštívit revmatologa, ten vás odešle po fyziologickém vyšetření na rentgen ramenního kloubu. Pomoci může i ultrazvuk, které odhalí výpotek v kloubu, náplň v burse, poranění šlach rotátorové manžety nebo bicepsu. Laboratoř odhalí zánět, chlamydie nebo borelie. Dále se může jednat i o přenesenou bolest způsobenou prasknutím gastroduodenálního vředu, ICHS srdce anebo tumorů hrotu plic).

Léčba zmrzlého ramene

Možností léčby zmrzlého ramene je poměrně dost. Základem pro úspěch je samozřejmě odhalit, co nemoc způsobilo. Základním kamenem léčby je domácí cvičení, které je možné provádět i u chronických stavů. U akutního stavu je nutný klidový režim. Vhodná je i rehabilitace (Kabatova technika, Vojtova metoda, metoda Roswithy Brunkow, cvičení na Bosu, Posturomedu, s Propriomedem nebo Thera-Bandy). V rámci rehabilitace je možné užít i magnetoterapii, fytoterapii a rázovou vlnu. Léčba se neobejde ani bez léků. Lékař často ordinuje nesteroidní antirevmatika a analgetika. Užít je možno také i obstřik. Pakliže není konzervativní léčba úspěšná, je nutné přistoupit k operativnímu řešení.

Prognóza

Prognóza se odvíjí na celkovém stupni trvalého poškození ramene, měkkých tkání a hlavně rotátorové manžety. Pokud je součástí onemocnění artritida, tak pak i jeho vývoj. Menší procento skončí s trvalým omezením pohyblivosti (ve větší i menší míře). V akutní fázi je nemocný na nemocenské. Chronici jsou však nuceni uvažovat o změně zaměstnání. Neměli by pracovat tam, kde dochází k jeho přetěžování.