Žlučníkové kameny odborně nazvané cholelithiáza se tvoří ve žlučníku a žlučových cestách. Dozvíte se jaké bývají hlavní příznaky a projevy žlučníkových kamenů. A jak by měla vypadat správná léčba.

Žlučníkové kameny (cholelithiáza)

Žlučník si můžete představit jako takovou zásobárnu, kde je uložená žluč, která byla předtím vytvořena v játrech. Když se najíme, tak teče žluč do žlučovodů. A poté pokračuje do střev. Žluč hraje důležitou roli pro správné strávení potravin. Žluč jako taková je nejvíce důležitá při metabolismu tuků.

Žlučníkové kameny jsou v západním světě velmi častý zdravotní problém. Častěji se objevují u žen než u mužů. Nejčastěji se jedná o cholesterolové kameny nebo pigmentové kameny.

Žlučníkové kameny: příznaky a projevy

Žlučníkové kameny jsou zrádné v tom, že se často vůbec nijak neprojevují. Většina lidí tedy během života nepřijde na to, že měly žlučníkové kameny i když je opravdu měly. Často k jejich odhlalení dojde náhodně při ultrazvuku břicha. U některých lidí se však objevují příznaky. Mezi hlavní příznaky a projevy pak patří:

  • žlučníková kolika – vzniká z „ničeho nic“
  • bolest v pravém podžebří – někteří lidé lokalizují bolest okolo pupku
  • nevolnost
  • zvracení
  • bolesti břicha
  • říhání

Příznaky se často projevují po snězení opravdu hodně tučného jídla. Typicky to může být třeba kachna.

Léčba a odstranění

K léčbě žlučníkových kamenů při menších potížích se většinou využívají léky. Bohužel tyto léky nejsou ve většině případů moc účinně. Určitě by jste měly dodržovat žlučníkovou dietu. Proto je často nutné provést chirurgický zákrok. V dnešní době se většinou využívá laparoskopické odstranění žlučníku. Odstraní se celý žlučník i se žlučníkovými kameny.

Operace žlučníku video