Zánět sedacího nervu je asi více známý pod pojmem ischias. Dozvíte se jaké jsou hlavní příznaky a projevy a jak by měla vypadat správná léčba zánětu sedacího nervu.

Zánět sedacího nervu (ischias)

Zánět sedacího nervu není vůbec příjemné onemocnění a dokáže způsobovat hodně bolesti. Sedací nerv vystupuje z míchy a je to velmi důležitý nerv. Zánět sedacího nervu je často způsobován vyhřeznutím meziobratlové ploténky nebo artrózou na páteři. Zánět sedacího nervu často vzniká po rychlém pohybu. Zánět sedacího nervu se někdy objevuje i během těhotenství u těhotných žen.

Zánět sedacího nervu: příznaky a projevy

Zánět sedacího nervu má většinou především tyto hlavní příznaky a projevy:

  • bolest – bolest zad v oblasti sedacího nervu. Bolest postupuje nahoru do zad. Bolest je největší při hýbání.
  • brnění
  • mravenčení
  • pálení
  • mrazení
  • slabost dolních končetin – objevuje se pouze u těžších případů

Ischias léčba a prevence

Při zánět sedacího nervu je hlavně důležité aby jste zůstaly v klidu na lůžku. Klid je nutné strikně dodržovat. Bez toho to nepůjde. Je doporučována tvrdá matrace při klidu na lůžku. K léčbě se využívají různé zábaly a střiky. Při velkých bolestech se využívají analgetika, ty však pouze tlumí bolesti. K rychlejšímu hojení se používá pulsní magnetoterapie. Jako alternativní léčba může posloužit akupunktura či hydroterapie.

Jako prevence před Ischias vám poslouží pravidelný tělesný pohyb. Měly by jste také pravidelně cvičit protahovací a posilovací cviky. Měly by jste mít také správné držení těla. Důležitá je také kvalitní matrace na spaní.