Zánětem nosohltanu je možno onemocnět vesměs v jakémkoliv ročním období, pravdou však je, že v zimě se objevuje vůbec nejvíce. Onemocnění se dotýká jak dětských pacientů tak i dospělých. Jelikož se nemoc týká nosu a hltanu, problematiku obvykle řeší ORL specialista.

Za onemocněním této oblasti horních dýchacích cest, ponejvíce stojí virová onemocnění. Nutno také říct, že zánět nosohltanu je vůbec tím nejčastějším a nejrozšířenějším onemocněním vůbec.

Příčina vzniku zánětu nosohltanu

Příčina vzniku zánětu nosohltanu může být veskrze dvojí, virový nebo bakteriální. Přnos povětšinou probíhá vzdušnou cestou, čili kapénkovou infekcí (kašlem, kýcháním, přímým kontaktem s infikovaným povrchem sliznic). Nejčastějším viníkem je však vir. Co se týče bakterií, vede obvykle infekce Streptococcem pyogenes, Haemophilly influenze a Moxarella catarrhalis. Velmi často s stává, že baktriální infekce nasedá na virovou. Bakteriální infekce má mnohem těžší průběh a zvlášť, když je kombinována s virovým onemoněním. Za vznikem zánětu nosohltanu velmi často stojí také i onemocnění srdce, cukrovka a alergie. Negativní vliv na vznik je dlouhodobý pobyt v prašném prostředí, v místech se suchým vzduchem a v místě s horkým vzduchem.

Průběh zánětu nosohltanu

Průběh zánětu může být poměrně mírný a zvládne se bez nějakého výraznějšího omezení a medikace a některé stavy jsou vážné a bez léků se zhola neobejdou. Některé stavy mohou být doslova ohrožující na životě (vše záleží na celkovém zdravotním stavu jedince). Objevuje se v době, kdy máte oslabenou imunitu v důsledku dlouhodobé únavy, protože právě tehdy to mají viry a bakterie jednoduché.

Příznaky faryngitidy

Po nakažení se objevuje rýma, kýchání, bolest hlavy, dutin, kašel, horečka a únava. Rýma je pouze varováním, že tělo má v sobě více sekrece než je zdrávo a je zapotřebí se jej nějakým způsobem zbavit. Není nic neobvyklého, aby se infekce z této oblasti prostřednictvím Eustachovy trubice přesunula do ucha, kde vytvoří zánět středního ucha. U nemoci se mohou objevit i puchýřky na sliznici, vřídky, afty a různé povlaky. Typickým příznakem zánětu nosohltanu je i prosáklé hrdlo, začervenání, potíže s polykáním, huhňavý hlas, zalehlé uši a zánět spojivek. Velmi časté je rovněž i zduření uzlin. Zapomenout nesmíme na velmi výraznou bolest, která infekci doprovází. Nutno říct, že pokud se objeví horečka nebo kašel, je onemocnění způsobeno systémovou infekcí (toto onemocnění ovlivňuje celou řadu orgánů nebo působí na tělo jako celek, jde často o autoimunitní choroby).

Diagnostika

Vedle objektivního vyšetření lékařem a sesbírání anamnézy, se krk, nos i uši vyšetří, odebere se výtěr.

Léčba

Základem léčby je snížit bolest a teplotu. Důležité jsou i léky, které snižují otok sliznice. Zapomenout nesmíme ani na dostatečný přísun tekutin, vitamín B a omezení dráždivých potravin. Nemocný by nikde neměl běhat, ale měl by užívat klidu na lůžku s Priessnitzovým zábalem krku, kloktat a pokoj by měl být dostatečně zvlhčován. Do nosu aplikujte nosní kapky, vhodné je kombinovat je s vincentkovými kapkami. Pakliže se po výtěru potvrdí bakteriální infekce, nutno je užívat antibiotika. Pokud se infekce opakuje často, vhodné je nasadit i imunomodulační léčbu.

POZOR! Při tomto onemocnění není vhodné kloktat šalvěj, heřmánek a mentolové preparáty, protože by sliznici vysušily ještě více.