Zánět močového měchýře se často objevuje zejména u žen a dívek. Existuje jak akutní tak chronický zánět močového měchýře. V článku si řekneme hlavní příznaky a projevy počínajicího zánětu močového měchýře. Řekneme si také základní informace o léčbě a prevenci těchto potíží.

Zánět močového měchýře (zánět močové trubice)

Zánět močového měchýře je velmi častý zdravotní problém a to zejména u žen. Je to hlavně kvůli odlišné anatomii močového ústrojí. Proto jsou muži postiženi o hodně méně častěji. S tím zánětem se během života alespoň jednou potká téměř každá žena. Zánět často způsobje bakterie Escherichia coli, která vznikne do močové trubice a proto poté vzniká zánět močového měchýře. Zánět mohou způsobovat také Chlamydie (lidé často mylně píší chlamidie). Tento zánět je třeba léčit, jinak by mohl později zánět doputovat až do ledvin. A to by pak byly o hodně větší zdravotní potíže. Akutní zánět je třeba léčit hned, jinak by to mohlo přejít na chronický zánět močového měchýře.

Příznaky a projevy infekce močových cest

Zánět močového měchýře se ve většině případů projevuje zejména těmito příznaky a projevy:

  • časté močení – musíme chodit na malou opravdu hodně často.
  • pálení při močení – při močení pociťujeme pálení a řezání.
  • zapáchajicí moč – moč nepříjemě páchne
  • bolest v podbříšku – pociťujeme bolesti v podbříšku.
  • zvýšená tělesná teplota – na začátku se neobjevuje, až v případě pokročilejšího zánětu
  • krev v moči – mezi méně časté příznaky patří krev v moči.

Léčba a prevence

Jak už jsme říkaly, pokud máte podezření na tento zánět, tak by jste měly co nejdříve zajít ke svému obvodnímu lékaři. Určitě by jste neměly jeho návštěvu odkládat. Nejčastěji se tento zánět léčí pomocí antibiotik. Měly by jste pít dostatek tekutin, zejména čisté vody. Babská rady říká, že na močové cesty jsou skvělé brusinky.

Jako prevence před zánětem močového měchýře je důležité dostatečně pít. Močové cesty se tak budou pravidelně proplachovat. Měly by jste si také dávat velký pozor na to, aby jste neprochladly.

Video o brusinkách