Zánět dásní je velmi častý zdravotní problém, týká se až 80 procent obyvatel ČR. Uvedeme si jednotlivé příznaky a projevy zánětu dásní. Ale nastíníme si také základní informace o léčbě.

Zánět dásní (gingivitida)

Zánět dásní je vyvolán bakteriemi, které jsou obsažené v zubním plaku, který se usazuje na zubech. Lidské tělo se snaží s bakteriemi bojovat a proto vyvolává zánět. Příčinou rozvoje zánětu dásní je nedostatečné odstranění zubního plaku při zubní hygieně. Většina lidí si nečistí zuby správně. Zánět dásní jde označit jako určitou první fázi paradentózy, takže zánět dásní by se neměl určitě podceňovat. Což může ve finální fázi znamenat, až postupně vypadání zubů. Zánět dásní se může objevit již u dětí, ale objevuje se hlavně u dospělých osob.

Zánět dásní: příznaky, projevy

Ptáte se jak se obvykle projevuje zánět dásní? Pojďmě si říci hlavní příznaky a projevy probíhajicího zánětu dásní:

  • zarudnutí dásně – dochází k zrudnutí postižené oblasti dásní.
  • zduření dásní – později dochází i ke zduření dásní
  • krvácení dásní – typicky krvácení po čištění zubů.
  • svědění dásní – dásně také často svědí
  • zápach z úst – velmi často se u lidí objevuje také zápach z úst.

Jak léčit zánět dásní

Hlavní je naučit se při čištění zubů správně odstraňovat zubní plak ze zubů. Je třeba se naučit správnou techniku čištění zubů. Podívejte se na video, jak si správně čistit zuby:

Velmi důležitá je také dentální hygiena na zubním křesle. Doktor provede ordinační vyčištění zubů. Na takové čištění zubů choďte ideálně každého půl roku. Mimo zubního plaku odstraní i zubní kámen. Je třeba se mimo klasického kartáčku naučit používat i mezizubní kartáček (spirálka).
Podívejte se na video jak se má správně používat mezizubní kartáček.

Může se využít také zubní nit.

Pokud se ptáte co na zánět dásní? Tak vám odpovím, že je nutné se zejména naučit efektivně odstraňovat zubní plak z vašich zubů.