Pokud vás začne bolet v krku, rozhodně byste to neměli přehlížet. I když se zpočátku jedná jen o mírné škrábání, může se rychle rozvinout až v nesnesitelnou bolest. Základním vyšetřením při bolesti v krku je právě výtěr. V tomto článku se dozvíte, proč a jak se výtěr z krku provádí i to, co vše toto jednoduché lékařské vyšetření odhalí.

Kdy je třeba jít k lékaři

I vy byste neměli své zdravotní problémy přehlížet, a proto radíme – k lékaři jděte i tehdy, cítíte-li bolest mírnou. Může se totiž jednat o banalitu, ale současně i o nemoc vážnější povahy. Pokud nemůžete jít k lékaři hned, od bolesti si můžete ulevit doma. Pomůžou pastilky s uklidňujícím účinkem, pití horkého (nejlépe bylinkového čaje) a teplé obklady krku. Babská rada říká – dejte si malého panáčka slivovice, ovšem to ne vždy pomůže.

Jak probíhá vyšetření?

Pokud vás trápí bolest v krku při polykání nebo cítíte jen škrábání, lékař provede tzv. crp test. K výtěru se používá štětička, kterou vám lékař nebo sestra dají do úst a několikrát přejedou po mandlích, aby odebrali dostatek vzorku. Takto odebraný vorek se poté posílá do laboratoře. Cílem testu je odhalit, zda bolest ve vašem krku způsobila virová nebo bakteriální infekce. Test odhalí, zda se nachází streptokok v krku, hemofil v krku apod. Na základě výsledků testů lékař stanoví diagnózu a nastaví optimální léčbu. Pokud máte i jiné příznaky, které poukazují například na angínu a jiné běžné nemoci, může lékař ihned nasadit užívání příslušných léků.

Test si uděláte i doma

Někteří lékaři nasazují při bolesti v krku automaticky antibiotika, čímž ale mohou zbytečně váš organismus zatížit. Ještě než začnete léky brát, měli byste znát diagnózu. Určitě byste měli vědět, že si můžete v lékárně koupit domácí crp. test. Není tak přesný jako laboratorní vyšetření, ale odhalí, zda se jedná o infekci virovou nebo bakteriální.