Toxoplazmóza je onemocnění, které způsobuje parazitní prvok Toxoplasma gondii. Toto onemocnění se nedotýká pouze lidí, ale i zvířat a dá se i do kříže přenést. Velmi nebezpečná je obzvláště pro plody matek v prvním a druhém trimestru těhotenství, a dále pak pro nemocné s oslabenou imunitou a HIV.
Je to právě ona, která páchá tolik tajuplných potratů, nedonošených plodů, předčasných úmrtí nenarozených dětí a porodů dětí s defekty. V Česku je touto chorobou infikován každý třetí člověk. Je to choroba, která se nedá vyléčit a neexistuje ani žádná prevence, natož vakcína.

Jak se nakazíme?

Možná máte přenos spojený hlavně s kontaktem s kočkami, ale pravdou je, že mnohem větší riziko existuje u špatně omyté zeleniny, hlavně té bio a netepelně upraveného masa. Přenos toxoplasmózy je totiž možný nejen od koček, ale i koz, ovcí, králíků, prasat, krav, kuřat a jiných ptáků. Je to proto, že právě u nich mohou být prvoci zapouzdřeny do tkáňových cyst. Tyto cysty jsou života schopné po velmi dlouhou dobu i po několik let. Riziko přenosu hrozí i nepasterizovaným mlékem. Nakazit se můžete i při práci s masem, v případě, že máte na rukou nějaké odřeniny nebo řezné rány.

Projevy nákazy

Projevy samotné nákazy nejsou žádné. Zdraví nakažení překonají nákazu bez příznaků nebo jen s nepatrnými a nenápadnými příznaky, a pak přejde do latentní formy, čili zapouzdří se do tkáňové cysty, velmi ráda se usazuje do nervové tkáně, tedy do mozku a jsou zde schopny přežít po celý život hostitele. V té době už nejsou v dohledání ani v krvi.

Příznaky toxoplazmózy

Dochází ke zpomalení reakcí, zvětšení nebo objevení fóbie, snížení pudu sebezáchovy, zvýšení pravděpodobnosti dopravní nehody, zvýšení sexuální aktivity při snížení sociálních a emocionálních hloubkách vztahů (povrchní vztahy), scizofrenické chování, deprese, podrážděnost, objevení agresivity, objevuje se i vyšší hladina testosteronu, dopaminu, zánětlivých markerů a mohou odstartovat schizofrenii, pokud k ní mají dispozici. Lidé s toxoplasmózou mohou snadněji onemocnět rakovinou prostaty, hrozí jim také více infarkt a hrozí jim i sexuálně přenosné infekce. Doprovázet infekci může i horečka, rozmazané vidění, zduření mízních uzlin, únava, zvětšení sleziny, poruchy spánku, emoční labilita a laboratoř krve, případně bioptické tkáně.

Léčba

Bezpříznakové lehčí formy toxoplasmózy u lidí, kteří jsou  zdraví, neléčí se. Vážnější formy anebo ty, kde se objevují se komplikace. Jedná se o stavy, kdy se objevují orgánové komplikace. Vedle antibiotik se užívají také ještě léky, které potlačují látky, které toxoplasmóza potřebuje pro svůj vývoj.

Prevence nakažení toxoplasmózou

  • Před konzumací ovoce a zeleniny.
  • Chraňte jídlo před mouchami, šváby  a jiným hmyzem.
  • Vyhýbejte se v kontaktu s materiály, které jsou potencionálně  kontaminovány trusem  koček.
  • Kočičí toaletu dezinfikujte poctivě vroucí vodou po dobu 5 minut.
  • Doma chované kočky nekrmte syrovým masem. Syrovému a nedostatečně tepelně zpracovanému masu se vyhýbejte i vy samotní.