V těhotenství je tělo každé ženy mnohem více náchylné k onemocnění než před ním. Pokud chcete znát několik závažných onemocnění, které mohou ženu potkat v těhotenství a jak by tyto nemoci měla řešit, pak čtěte dále.

Imunita dítěte

Těhotenství

Těhotenství

Dítě je v těhotenství před různými chorobami chráněno, neboť se imunita vyvíjí už v děloze. Imunita chrání každý plod před cizorodými složkami, ke kterým se řadí samozřejmě mikroorganismy. S vývojem plodu se začíná vyvíjet také jeho obranný systém, avšak tento systém chrání plod pouze před nepříznivými účinky zevního prostředí a tím i před pronikáním mikroorganizmů.

Běžné nemoci nejsou problém

Když žena v těhotenství onemocní běžnou chorobou, nejedná se o závažný problém. Před běžnými infekcemi je dítě v bříšku dobře chráněno. Potencionální nebezpečí může však hrozit u některých zánětlivých onemocnění:

  • zánět močového měchýře
  • endometrióza
  • onkologická onemocnění

Zánět močového měchýře

Mnoho žen trápí během podzimního nebo zimního období zánětem močového měchýře. Toto onemocnění se však může objevit i u těhotných žen, kdy však představuje daleko větší riziko než u ženy, která těhotná není.

Zánět močového měchýře je velice nepříjemné a bolestivé onemocnění, které se musí vyléčit ještě před porodem. Cystitida je způsobená pomnožením bakterií v moči. U zdravého člověka je moč sterilní. Zánět v těhotenství však může jednoduše vzniknout kvůli rostoucí děloze, která utlačuje močové cesty i močový měchýř, čímž se zpomalí odtok moči z nich. Tím se zvyšuje riziko, že se močí nedostatečně odplavují bakterie, které pak vyvolají zánět.

Mezi hlavní příznaky patří bolest, pocit pálení nebo píchání při močení, častá a nutkavá potřeba močení, bolest břich a někdy i nálev krve v moči. Pokud váš trápí tyto potíže, neodkládejte návštěvu lékaře a podstupte vyšetření v těhotenství.

Endometrióza

Endometrióza je gynekologickým onemocněním stále většího počtu žen a je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti. Jedná se o onemocnění, které se sice většinou neobjevuje u těhotných žen, ale u těch, které zatím dítě nečekají. Po této nemoci však ženy mají s otěhotněním problémy, neboť nemoc poškodila průchodnost vejcovodů.

Endometrióza patří k velice bolestivým a nepříjemným onemocněním. Při tomto onemocnění se objevují mimo děložní dutinu částečky děložní sliznice (endometria), které zde nemají za normálních okolností, co dělat.

Onkologická onemocnění

Výskyt zhoubných onemocnění je u těhotných žen málo častý. Pokud se však u těhotné ženy projeví nějaké zhoubné onemocnění, nastane o to závažnější situaci při rozhodování o terapii a léčby. U těhotných žen může dojít ke vzniku karcinomu prsu, ovaria, děložního hrdla nebo ke vzniku maligního melanomu.

Ať už budete mít ve svém těhotenství podezření na jakékoliv onemocnění, rozhodně neváhejte a navštivte svého lékaře. Díky včasné diagnostice se můžete vyhnout řadě problémů během těhotenství a vyřešit tak onemocnění co nejdříve. Pokud máte obavy, tak neváhejte vždy kontaktovat nejbližší gynekologii nebo svého lékaře.