Svrab u člověka už není tak častý, ale stále se objevuje. Rozebereme si jaké jsou hlavní příznaky a projevy tohoto onemocnění. Řekneme si také základní informace o správné léčbě.

Svrab – Zákožka svrabová

Svrab se projevuje na kůži a je způsoben roztočem s názvem Zákožka svrabová. Tato Zákožka svrabová se živí lidskou kůží, v naší kůži doslova vyvrtává chodbičky. A tam pak samičky také kladou svoje vajíčka. Inkubační doba u tohoto onemocnění je 21 dní. Svrab se objevuje zejména na místech, kde je kůže tenká. Tedy například kůže mezi prsty, v okolí genitálií, na zadku či okolo prsou. Svrab dostaneme většinou díky tomu, že přespíme někde kde přebývala Zákožka svrabová. Můžeme se nakazit jak v MHD, tak v různých ubytovnách a chatách. Přenos však probíhá i pohlavním stykem. Toto onemocnění je velmi časté zejména u bezdomovců.

Svrab u člověka foto

Svrab u člověka foto

Svrab u člověka foto

Podívejte se na foto, jak vypadá svrab u člověka. Zdroj obrázku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Svrab

Příznaky a projevy Svrabu

Svrab u člověka se ve většině případů bude u lidí projevovat těmito hlavními příznaky a projevy:

  • svědění kůže – velmi svědí postižená kůže. Svědění bývá nejhorší v nočních hodiách, kdy se kůže zahřeje a Zákožka svrabová zvyšuje svoji aktivitu. Proto pak pociťujeme velmi silné svědění.
  • viditelné chodbičky – na kůži můžeme lidským okem vidět chodbičky. Většinou měří zhruba 0,5 centimetru.

Léčba

Na Svrab u člověka se většinou používá mastička s obsahem síry. Touto mastičkou si pak natírá kůži. Masti se aplikují na celé tělo, od krku až dolů.