Karcinom plic je závažným onemocněním, které připraví každoročně o život velkou spoustu lidí. Nemoc, jejíž projev je velice jednoduchý. Jde o buněčný růst v tkáních. Ten je nekontrolovatelný a může tak zasáhnout i řadu dalších orgánů. V takovém případě je délka života konkrétního jedince značně omezena.

Pakliže je však rakovina plic podchycena ve svém prvopočátku, naskýtají se velké šance na přežití. Naopak při výskytu metastáz jsou procenta minimální, čehož je důkazem celosvětová úmrtnost v podobě 1,3 milionů mužů a žen.

Reálná délka života

Rakovina plic a délka života jsou značně provázány. Do celkové délky se promítá nejenom období nalezení konkrétního karcinomu, ale také způsob následné léčby, popřípadě možnost opakovaného výskytu metastáz.

Jednoznačná odpověď na tuto otázku jistě neexistuje. Daný pacient se ji však dozví od svého ošetřujícího lékaře, a to povětšinou již v začátku své léčby.

Rakovina plic a její příznaky

Postihne-li vás tento nežádoucí druh onemocnění, určitě to zpozorujete na svém respiračním ústrojí. Příznaky rakoviny plic mohou mít hned několik podob, jež se úzce prolínají.

  • Bolesti při polykání
  • Nepříjemný kašel a vykašlávání krve
  • Únava spojená s horečkou

Pakliže objevíte tyto symptomy, je nejvyšší čas vyrazit k lékaři. Rakovina plic může být co nejdříve zažehnána a délka života se vám prodlouží.

Co způsobuje karcinom plic?

Nikdo pravděpodobně nechce podlehnout tomuto smrtelnému onemocnění, které může mít hned několik příznaků či důsledků.

Jedním z nich je bezpochyby genetika. Tu jistě nelze ovlivnit. Na co však člověk má vliv je kouření, přemíra radonu, dlouhodobé znečištění vzduchu, viry nebo azbest. Někdy rakovinu plic způsobí i ionizující záření nebo vzácné kovy.

Važte si svého zdraví, protože délka života s rakovinou plic nemusí být dlouhá.