Prasklé koutky úst jsou velmi nepříjemné a často i velmi bolavé. Svízelné je i ta skutečnost, že se obvykle objeví v páru, nikoliv pouze na jedné straně.


Prasklina začíná na kůži, odkud pozvolna přechází na rty, přičemž uprostřed se rýsuje mělká prasklina. Celá prasklina je zarudlá skvrna, která se postupně zvětšuje, bolí, štípe, pálí, svědí, mokvá a prohlubuje se. Až ranka dosáhne svého vrcholu, pokryje ji červenohnědá, případně žlutá krusta, která pocitově stahuje ústa a překáží. Velmi nepříjemným příznakem jsou obtíže s otvíráním úst. Takové pojídání polévky, kdy užíváte velkou lžící anebo jiných pokrmů, kde je zapotřebí pořádně otevřít pusu (třeba i zpívat) není nic příjemného. Navíc, pokud rána opět praskne, prasklina se ještě více prohloubí a hojení se vrátí na začátek. Také vás trápí? Ptáte se, kde se vzaly a co s nimi?

O prasklých koutcích rtů

Co si vzpomínám, maminka mi neustále říkala, nestrkej nic do pusy, budeš mít žábu. Tou žábou myslela bolestivě popraskané koutky úst. Zjevně jsem nepolepšitelná, protože s upřeným pohledem na klávesnici i s vědomím daného problému, mi ruce běhají po klávesnici, zatímco ve rtech svírám pero, které mi má v tuhle noční hodinu pomoci (samozřejmě zcela nesmyslně) v průtoku myšlenek. Ráno se nejspíš budu divit, když se mi objeví ta hnusná prasklina. Koutky nejčastěji způsobují ty staphylokoci, které jinde na kůži způsobují impetigo. Viníkem však mohou být i kvasinky a příčinou je obvykle to, že se nám do úst dostane to co nemá. Prasklé koutky nejvíce trápí děti, ale není nic výjimečného ani u dospělých. Z vlastní zkušenosti vím, že je může vyrobit i nevhodný tvar lžíce, zubní lékař se svými nástroji, případně také i zubní protéza. Koutky se mohou chovat podobně jako ekzém anebo velmi úzce souvisí s oparem. Onemocněním trpí ponejvíce lidi s chudokrevností, s trávícími obtížemi a lidmi, kteří z nějakého důvodu zápolí s nedostatkem vitamínu B. Prasklé koutky se však objevují i u těch lidí, jež příliš holdují alkoholu. Kromě toho však mohou být i neblahou předzvěstí skrytého zánětu, cukrovky, ale i rakoviny.

Prasklé koutky – léčba

Základem je samozřejmě přestat strkat si věci do úst. V další fázi je to i snaha o vyváženou stravou a zakomponování do svého jídelníčku vetší množství vitamínu B, hlavně B2 a B6. Vhodné je i konzumace potravin bohatých na železo a zinek. Rty chraňte před nepříznivými vlivy počasí loji a balzámy na rty. Dodržuje pečlivou péči o dutinu ústní.  Nevhodné je samozřejmě i kouření a popíjení alkoholu.
Důležité je řešit i vážnější choroby, které mohou zapříčinit nedostatek vitamínu B, tedy chudokrevnost, Crohnovu chorobu, cukrovku anebo rakovinové onemocnění. Popraskané rty mohou být i symbolem oslabení imunity a být tedy i jistou předzvěstí nějaké další teprve příchozí infekce, týkající se obvykle horních dýchacích cest.

Prasklé rty se mohou léčit dokonce i antibiotiky a antimykotiky. Pomoci mohou i antihistaminika, jestliže koutky vznikly ve spojitosti s alergenem.