Pocit na zvracení je velmi nepříjemný, ale zažije ho každý, a to několikrát za život. Příčiny vzniku tohoto nepříjemného pocitu jsou různé, některé jsou banální a jiné závažné. Nutno však poznamenat, že samotná nevolnost není chorobou, ale příznakem.

Kdo za to může?

Za příčinami vzniku nepříjemného pocitu nevolnosti může být, věřte, nebo ne, hlava anebo trávicí soustava. Nejčastěji je to z důvodu podráždění žaludeční nebo střevní stěny. Vliv však může mít i psychika, tedy hlava a v tom případě zde hraje velkou roli stres, labilita a odpor k něčemu. Pocit na zvracení můžeme mít i v případě, když nám něco nevoní. Objevuje se i u trémy. Nevolnost je obvyklým příznakem úrazu hlavy.

Co je pocit na zvracení?

Varovný signál těla, že s ním není něco v pořádku. Jde o obranný reflex, který napomáhá tělu zbavit se toxických látek.

Pocit na zvracení často doprovází i jiné příznaky, jako:

  • závrať
  • studený pot
  • třes
  • nechutenství
  • bolest břicha
  • bolest hlavy

Ne příliš závažné příčiny pocitu na zvracení

Těhotenství, cestovní nevolnost, kocovina, mdloby, menstruace, migréna, vedlejší účinek některých léků, nízký krevní tlak, otrava jídlem, přejedení, nedostatek vzduchu v místnosti nebo dopravním prostředku, strach, úzkost, znechucení.

Když je příčinou pocitu na zvracení choroba

Angína, deprese, gastritida, Addisonova choroba, infarkt myokardu, ledvinové kameny, rakovina, meningitida, chřipka, plané neštovice, střevní chřipka, zánět slepého střeva, otřes mozku, žloutenka, poškození ucha, zánět žaludku, rakovina slinivky břišní, nadměrná tvorba příštitných tělísek, afty, kýla, zvýšená činnost štítné žlázy, žlučníková kolika, úpal, úžeh, potrat, mimoděložní těhotenství, preklampsie, cholera, úplavice, porucha příjmu potravy i onemocnění jater.

Kdy k  lékaři?

Pakliže pocit nazvracení doprovází i další příznaky, jako bolest břicha, hlavy, pálení žáhy, slabost, závratě, průjem, nechutenství, pocit nafouknutí anebo se opakují a získávají chronický ráz.

Diagnostika

Pro nastolení správné léčby je důležitá správná diagnostika. K ní lékař užívá odběry krve, stolice a moči. Dále pak může naordinovat gastroskopii, endoskopii, sono, rtg. a případně i neurologické a psychologické vyšetření. Vhodná je i gynekologická prohlídka.

Léčba

Léčba se odvíjí od diagnózy. Někdy není potřeba a jindy musí být velmi rychlá a radikální. Základem je snaha o zklidnění. Důležité rovněž je nebagatelizovat potíže, jde o dost vyčerpávající stav. Lékař může naordinovat i antiemetika, což jsou léky eliminující pocity, ale neřešící skutečnou příčinu. Pomoci může i psychoterapie, dechové cvičení, snaha se soustředit na něco jiného, i cumlání ledu.
S nepříjemným pocitem může pomoci i zázvor, citron, máta peprná a rovněž i vizmut.