Operace prostaty je pro muže velmi citlivým zákrokem. Obvykle se provádí pro zvětšenou (benigně) prostatu, kterou není možno řešit konzervativně anebo jestliže takováto zvětšená prostat nereaguje na dosavadní léčbu. Přistupuje se k ní také tehdy, když se objeví vážné komplikace.

Indikace k operaci prostaty

Mezi závažné komplikace patří kupříkladu opakované zástavy močení, opakované krvácení v moči, městnání moče v močovém měchýři po vymočení, selhání funkce ledvin, opakované infekce v močových cestách, kameny v močovém měchýři  a další výrazné subjektivní potíže nemocného.

Co je zbytnělá prostata?

Zbytnělá prostata přichází s věkem, zužuje se kvůli ní močová trubice, kterou obemyká a způsobuje i jiné nepříjemné potíže. Prostata se nachází pod močovým měchýřem a jako prstenec obklopuje močovou trubici a produkuje sekret, jenž e součástí ejakulátu a zvyšuje života schopnost spermií. U většiny mužů tato oblast zůstává v klidu cca do 50 let, pak však začíná růst. A to tak, že skoro polovina padesátníků se již potýká se zbytnělou prostatou. Problémy u mužů narůstají tak, že zbytnělou prostatou se v osmdesáti trápí 90% procent mužů. Proč tomu tak je bohužel není zatím zcela jasno. Ví se, že má vliv věk. Předpokládá se však, že jistý vliv na růst prostaty má testosteron, který s věkem narůstá, pak taky genetika.

Ne u všech mužů také zbytnělá prostata činí výrazné potíže. Někteří muži žijí zcela bez problémový život bez žádných příznaků. Bohužel mnoho z nich zbytnělá prostata umí pořádně potrápit. Zvětšení prostaty má také velmi negativní vliv na mužskou schopnost milovat se.

O operaci prostaty

Optimální  operační léčba musí splňovat několik podmínek, jen tak pak může vést k vyřešení problému a úlevě (čili ke zvýšení průtoku moči na normální hodnotu). Zákrok je bezpečný a obvykle nevyžaduje dlouhou hospitalizaci. I rizika komplikací jsou malá, což vypovídá rychlý návrat k původnímu životu. Operativních možností je hned několik. K tradičním chirurgickým způsobům je odstranění části prostaty přes močovou trubici, naříznutí hrdla měchýře a  pak je tu i otevřená operace.

Nové možnosti operace

Mezi moderní metody řešení zbytnělé prostaty je laserová operace, která je přesná a velice šetrná. Mezi další výhody patří i nízká ztráta krve, rychlý návrat k běžnému životu. Další metodami jsou stenty v močové trubici, injekce alkoholového roztoku do prostaty nebo injekce botulotoxinu.

Možná rizika operace

Výskyt komplikací je velmi malý, představuje vskutku mizivé jediné procento, ale přeci jen tu je. Jedná se ponejvíce o výskyt hluboké žilní trombózy, embolie plic, infarkt myokardu anebo mozkové příhody. Je zde i riziko výskytu urologických komplikací.

Nutno také říci, že ať už se provede operace jakákoliv, neznamená to že choroba je jednou pro vždy zažehnána. Bohužel se může opakovat.

Před operací

Před operací je nutné podstoupit urologické vyšetření, aby se vyloučila přítomnost zhoubného nádoru prostaty. Vyšetřuje se i pohmatem, dále se vyšetřuje i hladina prostatického specifického antigenu v krvi a vyšetřuje se moč k vyloučení infekce. Dále se vyšetřuje prostata i močový měchýř ultrazvukem, vyšetřuje se i močová proud.

A co dál?

Po operaci se doporučuje absolvování lázní. Návrat do původního života je obvykle rychlý. K úlevě dohází u většiny pacientů. Schopnost sexuálního života se navrací cca u 40% z nich.