Dna je jistým druhem artritidy způsobená vysokou hladinou kyseliny močové. Ta se zvyšuje následkem nezřízeného života, kdy jste si dopřávali. Jde o následek životního stylu, který si potrpí na velké množství tučného masa, zvěřinu, alkohol a nedostatek pohybu.
Rádo se zmiňuje, že se jedná o nemoc králů, neříká se však proč…
Jde o to, že kdysi jí chudí netrpěli, jelikož ti se stěží mohli přežírat. A tak nemocí kdysi touto nemocí trpěli králové a bohatá šlechta. Dnes je tomu jinak. Vyspělé země žijí v přebytku. Navíc se poslední léta potýkáme s obezitou. Není se proto čemu divit, že nás tato nemoc postihuje v čím dál větším procentu. V současné době se s touto nemocí v Česku léčí 10% nemocných.

Příčina vzniku dny

Kromě životního stylu se na vzniku této nemoci podepisuje i genetika, dále pak i kombinace s jinými chorobami. Jde převážně o obezitu, inzulinovou intoleranci, poruchu metabolismu, selhání ledvin, chudokrevnost a lupenku. V některých případech za dnu může užívání léků. Jde hlavně o diuretika, hydrochlorothiazid, niacin, imunosupresiva i aspirin.

Ohrožená skupina

Touto nemocí jsou více ohroženi muži, lidé s nadváhou, ti, kteří holdují alkoholu, mají defekt enzymu, který neumí zpracovat puriny, žijí v prostředí se zvýšeným olovem, je po transplantaci orgánů.

Projevy onemocnění

K základům patří záchvaty bolesti, které se vyvinou rychle během několika hodin. Bolest se týká jednoho kloubu. Nemoc obvykle začíná od palce, ale není to to jediné. Bolet mohou i kotníky, kolena, zápěstí a kolena. Záchvat bolesti je nejhorší v průběhu prvních 4 až 12 hodinách po spuštění. I po zklidnění nemocný může ještě po několik dnů až týdnů cítit ztuhlost a nepohodlí u jednoho, ale i více kloubů. K dalším projevům dny pak patří zánět, otok a zarudnutí kloubu a samozřejmě, že i omezený rozsah pohybu.

Diagnostika

Nemoc je odhalena s pomocí opakovaného krevního odběru a odběru moči s průkazem zvýšené hladiny kyseliny močové. Nemoc také odhalí rtg. postiženého kloubu, ultrazvuk a CT.

Léčba dny

Základem léčby je dieta založená na omezení příjmu purinů, vynechání alkoholu, sladkých nápojů. Důležitý je i pohyb. Dále pak je vhodné nasadit nesteroidní protizánětlivé léky skupiny NSAID, kortikosteroidy, kolchicin a dále pak léky, které snižují hladinu kyseliny močové (allopurinol) a léky zlepšující odstraňování kyseliny močové.

Co vám s dnou může pomoci

Je to zajímavé, ale studie prokázaly, že pravidelné pití kávy pozitivně působí na hladinu kyseliny močové. Zatím se však neví, jakým způsobem k tomu dochází. Vedle kávy hladinu snižuje i vitamín C a častá konzumace třešní (čerstvých, kompotovaných i v podobě stoprocentní šťáva).

Jak zabránit vzniku dny

Prevencí vzniku tohoto onemocnění spočívá v především v střídmém jídle s menším množstvím masa, omezením alkoholu a tučných potravin, udržení si své optimální hmotnosti, dostatečný příjem tekutin a pohyb.