Neplodnost je fenomén jednadvacátého století. Jde o významný problém, který ovlivňuje nejen samotné páry, ale i populaci všeobecně. Situace se neustále zhoršuje a předpokládá se, že do budoucna bude neplodnost vskutku velkým mezinárodním problémem. V současnosti se s neplodností potýká již každý šestý pár. Proč tomu tak je?

Definice neplodnosti

Co je neplodnost? Podle Světové zdravotnické organizace jde o stav, kdy žena i přes pravidelný nechráněný styk, s frekvencí alespoň 2x týdně, do 1 roku neotěhotní. Nejde však vždy o problém ze strany ženy, ale i muže. Po tomto období je vhodné, aby žena i muž absolvovali odborné vyšetření. Gynekolog i urolog může odhalit příčinu a doporučit další postup.

Co způsobuje neplodnost

Výzkumy zjistily, že nejčastější příčinou neplodnosti páru je reálný problém na straně ženy (z 50%), ze strany muže (z 40%) nebo dokonce z obou stran (a to v 20% případů). Příčiny neplodnosti jsou různé, mohou být fyzické a mohou se i různě kombinovat. Mnohdy za to může to, že ženy mateřství odkládají až na příliš pozdní dobu, přitom nejplodnější jsou v období mezi 20 až 25 lety. Po 35 roku však ženská plodnost rapidně klesá. Krom toho také stoupá i riziko vzniku poškozených embryí (různé genetické vady, včetně Downova syndromu). Pro muže věk není v tomto ohledu až tak důležitý, faktem ale je, že jsou to obvykle mužské spermie, které jsou hlavním přenašečem genetických chorob, mohou dokonce i za to, že se objeví placenta previa.

Nejčastější příčiny neplodnosti

Nejčastější příčiny ženské neplodnosti: vaječník netvoří vajíčko, vaječník není schopen uvolnit života schopné vajíčko, není dostatečná hormonální funkce vaječníků (předčasná menopauza), polycystické vaječníky, poškozené vejcovody, neprůchodné vejcovody, neexistence vejcovodů, genetická příčina, vrozené vývojové vady dělohy a pochvy a endometrióza. Mnohdy příčina není nikdy odhalena.  Nejčastější příčiny mužské neplodnosti: postupu sestoupení varlete, záněty varlat, torze varlat, prodělaná chemoterapie anebo radioterapie, hormonální nemoci, cysta prostaty, stav po operaci třísla nebo šourku, neprůchodnost nadvarlete, rozšířené varixy v šourku, problémy s ejakulací nebo varikokéla.

Jak se řeší neplodnost?

Před nastolením léčby je důležitá pořádná diagnostika. Ta se obvykle skládá z vyšetření hladin hormonů, sona, vyšetření průchodnosti vejcovodů, vyšetření ovariální reservy AMH, laparoskopie, hysteroskopie, vyšetření genetiky a imunologie. Muž je v rámci diagnostiky odeslán na spermiogram, kultivačně mu je vyšetřeno i sperma, i on absolvuje genetické vyšetření, odběry na zjištění hladin hormonů a absolvuje i urologické vyšetření.

Léčba neplodnosti

Léčba se samozřejmě odvíjí od příčiny. Pakliže není možné příčinu odstranit, přichází na řadu i jiné řešení, jak otěhotnět. Jedná se např. o tzv. inseminaci, při níž se do dělohy zavádí v době ovulace spermie. Dále se může provádět umělé oplodnění, a to hned několika způsoby. Jedná se o oplodnění ve zkumavce, kdy se do dělohy dostává již hotové embryo. Jinou metodou je do vajíčka ženy zavedena spermie injekčně. Někdy se může jednat o předem vybranou spermii (to hlavně u nízkého spermiogramu). PDG je speciální metoda, která umožňuje genetické vyšetření vývoje embrya. Jejím cílem je vybrat si to nejlepší a zdravé. Možností k docílení porodu dítěte je i darované vajíčko, embryo nebo spermie. Jistý význam může mít psychoterapie, pobyt u moře anebo lázeňská léčba.