Kolonoskopie nebo koloskopie je velmi obávanou vyšetřovací metodou, která se zaměřuje na tlusté střevo. Vyšetření se provádí endoskopem. Lékař vyšetření naordinuje v případech podezření na hemoroidy, zánětlivé a nádorové onemocnění tlustého střeva.


Kolonoskopie dokáže odhalit známky zánětu, polypy, výrůstky, vředy, krvácení, svalové spazmy i nádory. V rámci tohoto vyšetření jsou lékaři schopni provést i histologické vyšetření a menší léčebné zákroky. Kolonoskopie dokáže odhalit problémy týkající se konečníku a spodní části tlustého střeva až po tračník.

Co je kolonoskop?

Laicky řečeno hadice. Po bližším náhledu však uvidíte, že krom dlouhé hadice přístroj skrývá i optický aparát, procesor a obrazovku. Je zde i prostor, aby zde lékaři mohli použít speciální nástroje. Kolonoskop je mnohem přesnější než rentgen a dokáže zachránit i život.

Jak se kolonoskopem vyšetřuje?

Kolonoskop lékař opatrně zavádí do konečníku a dále do tlustého střeva. Díky optice pak lékař získá přesný obraz tlustého střeva, který by mu žádný rtg. nedal. Odborník tak může střevo důkladně prohlédnout a dokonce jej může lékař i ošetřit.

Příprava před kolonoskopií

Na vyšetření je zapotřebí se připravit. Začít byste s tím měli minimálně 7 dnů před vyšetřením. Základem této přípravy je speciální dieta, která si zakládá na vynechání potravin s nestravitelnými složkami – ovoce, zelenina (hroznové víno, kiwi, paprika apod.), celozrnné pečivo atd. Minimálně 3 až 4 dny před vyšetřením je vhodné začít konzumovat dobře stravitelnou stravu, tedy rýži, těstoviny, bramborovou kaši a jogurty. Den před vyšetřením, kdy se užívá i projímadlo pro pročištění střeva, je důležité, abyste v průběhu dne vypili co nejvíce tekutin. V den vyšetření už nic nejezte, můžete pouze pít, ale jen čiré tekutiny (voda a čaj). Přípravu rozhodně nepodceňujte, čím lépe budete připraveni, tím lepší a přesnější bude výsledek tohoto vyšetření.

Před vyšetřením

Ještě dříve než absolvujete kolonoskopické vyšetření, doneste ke svému lékaři výsledky krevních testů jako krevního obrazu, včetně počtu krevních destiček a testů srážlivosti krve – Quick a APTT. Výsledky nesmí být starší než 14 dní.

Užívání léků před kolonoskopii

Dlouhodobě užívané léky, hlavně tedy medikamenty na srdce, tlak a psychofarmaka, se nevysazují. Potravinové doplňky a vitamíny vynechte. Vyřadit je nutno i léky na srážlivost krve, léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou apod. Tyto léky je optimální vynechat cca 3 – 5 dní před vyšetřením. Ohled je zapotřebí brát i na alergie.

Kolonoskopie se není třeba bát

Výskyt rakoviny tlustého střeva a konečníku v České republice je vskutku hrozivý. Každý rok na tento nádor 4000 lidí umírá a u 8000 dalších je diagnostikován. Vše by mohlo být jinak – kdybychom se jinak stravovali, pohybovali, prostě žili, a také se hlavně nevyhýbali kolonoskopiím. Tohoto vyšetření se bojíme jako čerti kříže a přitom jde o zcela nebolestivé vyšetření. Provádí se totiž v sedaci. Co to je? Před vyšetřením dostanete zklidňující injekci, po níž ani nebudete vědět, že se něco děje.
Kolonoskopické vyšetření nesmí absolvovat lidé s těžkým srdečním onemocněním, lidé krátce po operaci na tlustém střevě a těhotné ženy.