Kalisie vonná, čili Callisia fragnans je velmi známá a oblíbená pokojová rostlina, o níž však jen málokdo ví, že je to i léčivá rostlina. Dostala se k nám z Mexika, kdy to vzala přes Indii, USA a Rusko, kde se začala pěstovat jako pokojovka. Odtud si ji dovezli Rusové do Německa a z této země se pak dostala konečně k nám.
Rostlinka se nesuší, konzumuje se stejně jako aloe vera čerstvá. Přesněji se užívají čerstvé listy ze starších rostlin, které jsou dlouhé alespoň 20 centimetrů. Důležité také je, aby jich bylo na rostlině minimálně 9. Pro maximální účinek před užitím listy vložte do černého sáčku a nechte odležet na 3-7 dnů do lednice. Rostlina obsahuje flavonoidy quercetin a kampferol, fytoseroly, kyselina g-linolenová, vitamíny B, C, PP a minerální látky jako kalcium, železo, chrom, bor, měď a selen.

Jaké jsou léčivé účinky kalisie vonné?

Kalisie má silné antivirové a antimikrobiální účinky. Kromě toho se užívá i k léčbě kožních onemocnění, popálenin i kloubních onemocnění. Vědci pak dále zjistili, obsahují HSV-1, HSV-2 a ASV. Výborně stimuluje imunitní systém, detoxikuje tělo, podporuje funkci bílých krvinek. Užívání byliny je vhodné při onemocnění cukrovkou, rakovinových onemocněních, nemocech žaludku, tenkého střeva, sleziny, ledvin i žlučových cest. Kalisie také léčí průduškové astma, alergii, žaludeční a dvanácterníkové vředy a zpevňuje cévy. Možná vás také zaujme, že je dobrým podpůrným prostředkem při léčbě alkoholismu a závislosti na nikotinu. Dále kalisie má i pozitivní účinky na onemocnění prostaty, endokrinní soustavy a látkové výměny. Užít ho můžete také na bradavice, opary a vyrážku.

Kalisie úžasné čistidlo zaneřáděného organismu

Jde o velmi silný detoxikační prostředek, jenž dokáže tělo důkladně pročistit. Čistí celé tělo, játra, ledviny, trávicí trakt. Při prvním užití a velkém zanesení organismu se mohou na chvíli objevit otoky, nevolnost, slabost i vyrážka, ale jde jen o krátkodobý efekt, který se již neopakuje.

Kalisie se nedoporučuje

Rostlinu neužívejte pokud jste těhotné anebo kojíte.

Užívání kalisie

Nálev

Jeden list natrhejte na kousky, zalijte litrem vroucí vody a jeden den luhujte, pak skladujte v nekovové nádobě 50 ml 3x až 4x denně hodinu před jídlem ohřáté na tělovou teplotu (ne v mikrovlnce).

Tinktura

30 kolének z lodyhy rostliny naložte do 1 litru 60% lihu a 14 dní luhujte v uzavřené tmavé nádobě. Každý den protřepte. Užívá se každý den 10-30 kapek nakapaných do 30 ml vody, které užíváte každý den jednou až dvakrát denně hodinu před jídlem. Tinkturu můžete užívat po dobu jednoho měsíce, pak si dejte přestávku na jeden týden.

Léčivá kaše na onemocnění horních dýchacích cest

Rozdrcená kolínka i listy kalisie smíchejte 1:1 s medem. Vytvořte kaši a užívejte 3x denně 1 lžíci u plicních chorob.
Kalisie se upravuje i jako léčivý prášek, odvar, čaj anebo víno.