Pokud nechcete dostat infarkt, neměli byste podceňovat důležitost vitamínu E. Tento vitamín představuje celý soubor látek se stejným účinkem, jimž se říká také tokoferoly. Vitamín E je hotový elixír života, posiluje organismus, pozitivně působí na nervovou soustavu, zabraňuje kornatění cév, napomáhá lidem s Parkinsonovou chorobou a je vhodným doplňkem i pro kulturisty.

Svým způsobem jsem na otázku proč, odpověděla hned v prvním odstavci, ale to bychom tento velmi důležitý vitamín pěkně odflákli.

Tak ještě jednou a pěkně od začátku…

Vitamín E byl objeven v roce 1922. Tehdy bylo rovněž i zjištěno, že jeho přítomnost je nezbytná všude tam, kde chce mít lidi i zvěř mláďata.

Co je tak zvláštního na vitamínu E?

Kdybych měla vskutku poctivě vyjmenovat všechny jeho účinky, byla bych ti nejspíše ještě zítra. Proto se zaměřím jen na to nejdůležitější.

  • Vitamín E je náš důležitý vitamín obranář. Právě on totiž stojí za odstraněním nežádoucích toxinů, volných radikálů z lidského organismu. Bez vitamínu E, jsou buňky, enzymy i samotná DNA oslabené a hrozí jim poškození volnými radikály.
  • Vedle plodnosti, imunity a oxidace je velmi významným bojovníkem proti vzniku infarktu myokardu. Efekt dosahuje neuvěřitelného čísla. Až o 40% jsou před srdečními chorobami chráněni ti lidi, jež pravidelně užívají vitamín E.
  • Vitamín E také podporuje funkci mozku a nervového systému. Věděli jste, že mnoho onemocnění nervů a mozku je způsobena nedostatkem vitamínu E? Studie prokázaly účinek vitamínu E na Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu, zánět nervů, poškození obličejových nervů a amyotrofickou laterální sklerózu.
  • Dostatek vitamínu E pomáhá zvládnout ženám premenstruační syndrom i menopauzu. Stojí i za ochranou ženy před vaginálními infekcemi.
  • Bylo také zjištěno, že užívání vitamínu E napomáhá s léčbou kožních problémů. Jsou velmi efektivní při řešení kožních vředů, seberoické dermatitidy, akné, sklerodermie i systémového lupusu erythematides. Doporučuje se i tam, kde došlo ke spálení na slunci.
  • Jelikož bojují proti infarktu a zabraňují kornatění žil, je proto i logické, že pozitivně působí i jako preventivní prostředek proti vzniku mozkové mrtvice. Užívání vitamínu E dokáže toto riziko snížit až o 53%.
  • Vitamín E je i skvělým bojovníkem proti rakovině, a to prokazatelně proti rakovině plic, tlustého střeva, prsa a prostaty.
  • Dostatečný přísun vitamínu E zajišťuje zvýšenou inzulinovou senzitivitu i glukózovou toleranci. Krom toho také snižuje hladinu triglyceridů.
  • Vědci rovněž zaznamenali i terapeutické a preventivní účinky u celé řady onemocnění, jenž souvisí s cirkulací krve. Nejde pouze o mrtvici, infarkt anebo aterosklerózu, ale i o Raynaudův syndrom otoky, kapilární hemoragie, křeče dolních končetin a podobně.