Cukrovka, nebo také diabetes mellitus, dříve také i úplavice cukrová, je civilizační chorobou, která představuje metabolické onemocnění, při němž slinivka břišní nepracuje tak, jak by měla. Nemoc se charakterizuje zvýšenou hladinou cukru, čili hyperglykémií. Podle příčinu vzniku cukrovky chorobu dělíme na Diabetes mellitus I. a II.

Diabetes mellitus I.

Onemocnění vzniká obvykle v raném věku dítěte, případně v mladistvém věku. Tento typ je možno označit za autoimunitní onemocnění, kdy dochází k destrukci inzulinotvorných buněk ve slinivce břišní. Jde o vzácnější typ onemocnění, který je nutné řešit již od počátku inzulinoterapií. Inzulín se musí aplikovat ve formě injekcí, a to doživotně.

Diabetes mellitus II.

Druhý stupeň cukrovky je mnohem častější. Objevuje se u dospělých lidí a vzniká obvykle jako následek špatné produkce inzulínu slinivkou. Nejčastěji se objevuje po čtyřicátém roku života. Stav vyvolává nesprávná životospráva, obezita a další onemocnění.

Cukrovku má přitom skoro již každý desátý Čech a číslo nemocných neustále narůstá. O cukrovku se jedná tehdy, když hladina cukru nalačno stoupne nad 7 mmol/l.

Jak se pozná cukrovka

O cukrovce se říká, že je tichý vrah a je tomu vskutku tak. Záludnost této choroby totiž spočívá, že se velmi dlouho cukrovka fyzicky neprojevuje vůbec nijak. Pouze vskutku velmi špatně kompenzovaná, tedy tehdy, když je hladina cukru velmi zvýšená, se může projevit častým a zvýšeným močením, žízní, zvýšenou únavou a častějšími infekcemi (hlavně kvasinkovými záněty) a horším hojením ran.

Proč lidé častěji močí?

Za častějším močením je vysoká hladina cukru, která se dostává z krve do moče a strhává se sebou vodou. Tímto způsobem se organismus dehydratuje, a proto nemocný paradoxně trpí i velkou žízní a je schopen vypít i několikanásobek své denní spotřeby.

Jak je to s dalšími příznaky

Cukrovku rovněž doprovází i velká únava, kterou způsobuje skutečnost, že v krvi je sice cukru až přemíru, ale do buněk se ho dostává jen málo a buňky hladoví a strádají. V této návaznosti se objevují i problémy s imunitou. Za prvé je to proto, že cukrovka sama je způsobena poruchou imunity, za druhé je to proto, že se cukr dostává i do tělesných tekutin a jsou skvělou potravou pro mikroby, čímž se dobře starají, aby se „bacilům“ v těle dařilo a mohly se rychle rozmnožovat. K dalším příznakům patří i záněty močových cest, díky průchodu velkého množství močovými cestami. Cukr zde vytváří skvělé prostředí pro kvasinkové onemocnění. Velmi zajímavým jevem u cukrovky je i hubnutí při vlčím hladu a také psychická zmatenost. V těch nejtěžších fázích, obvykle se tomu tak děje tehdy, když glykémie dosáhne výše okolo 35, nemocný upadá do bezvědomí.