Ischias, lumbago, houser nebo ústřel, různé názvy pro stejný problém. V zjednodušeném jazyce se jedná o zánět sedacího nervu, odborně zvaného nervus ischiadicus.


Sedací nerv patří k těm největším, nejdelším a nejsilnějším míšním nervům, který inervuje dolní končetiny. Tento nerv ze zad vystupuje v spodní části bederní páteře a křížové kosti, probíhá po zadní části pánve přes hýždě a pokračuje oběma dolními končetinami až ke konečkům prstů na nohách.

Ischias = zánět sedacího nervu

Ischias představuje velice nepříjemné a hodně bolestivé onemocnění, jež je způsobeno drážděním, zánětem nebo útlakem (skřípnutím) sedacího nervu. Příčin ischiasu je hned několik. K nejčastějším příčinám patří vyhřeznutí meziobratlové ploténky, nepřiměřená fyzická zátěž, neopatrný, prudký pohyb, který je často kombinovaný s prochladnutím. Velké úskalí představuje i teplá sprcha. Typickým popisem stavu u lékaře je, že se nemocný sehnul pro těžkou krabici, zpotil se a ofoukla se mu záda anebo byli dlouho ohnuti. K dalším příčinám patří nedostatek pohybu, špatné držení těla, sedavý způsob života nebo špatná poloha při spaní. Způsobit jej však může i blokáda obratlů, zúžení páteřního kanálu, traumatem, onemocnění pásovým oparem, boreliózou anebo rakovinou Větší sklon k onemocnění mají muži, přičemž věk proto nehraje roli. Výskyt se zvyšuje v chladnějším období anebo v době velkých výkyvů teplot.

Drobné niance v slovníčku

I když laicky ischias, lumbální ischias i lumbago označují eden a ten samý problém, po odborné stránce ischias značí izolované podráždění nervu, kdy se bolest vyskytuje pouze v oblasti páteře. O lumbálním ischiasu hovoříme tehdy, když bolest vyzařuje i do jiných oblastí. Nemocného bolí celá bederní páteř. Lumbago se dotýká celých zad.

Příznaky ischiasu

Nemocný s ischiasem vzniklým z podráždění nebo skřípnutí, cítí svědění, pálení, bodání nebo kroucení. Nemocný trpí u každého pohybu. Kašel stav jen zhoršuje. Pokud je nerv přiskřípnut, může problém doprovázet i necitlivost, mravenčení nebo dokonce ochrnutí jednotlivých svalových skupin. U zánětu dochází ke kompletnímu zhoršení funkce, což se projevuje zejména slabostí nebo podlamováním kolene. V případě, že za daný stav může vyhřeznutá plotýnka, nemocný obvykle cítí bolest pouze v jedné noze, podle toho na které straně plotýnka vyklouzla. Velmi nebezpečným stavem je fáze, kdy je nerv uskřinutý natolik, že se objevuje inkontinence moči či stolice, dochází ke ztrátě hmotnosti, objevuje se horečka, zlomeniny anebo se vyskytnou noční intenzivní bolesti.

Kdy navštívit lékaře

Ischias lidi dřív, nebo později k lékaři dožene. Obvykle to bývá v období do několika týdnů. Rekordmani však vydrží s bolavými zády chodit i víc než rok. I hned byste svého lékaře navštivte tehdy, pokud potíže neustupují, zhoršují se a pokud vás problémy nebo bolest během dne nějakým způsobem limitují. V případě, že se u vás objeví ztráta citlivosti v oblasti genitálií, hýždí nebo ztratíte kontrolu nad vyprazdňováním, okamžitě volejte záchranku. Mohlo by se totiž jednat o vážnou komplikaci ischiasu – caudu equinu, která se neobejde bez neodkladné operace, protože jinak hrozí trvalé ochrnutí.

Diagnostika

Lékař stanoví diagnózu podle anamnézy a fyzikálního vyšetření nemocného. Důležitou součástí diagnostiky je rtg. vyšetření, neurologické vyšetření, CT nebo MRI. Pozitivní je i tzv. Laségueova zkouška.

Léčba

To, jaká bude léčba, rozhoduje daný stav pacienta a závažnost problému. Léčba je obvykle spojena s klidovým režimem s aplikací suchého tepla a nárazovou aplikací analgetického žebříku. Vhodnou první pomocí je užití dvou ibalginů nebo jiných antirevmatik. Lékař pak může naordinovat léky na uvolnění svalů, antirevmatika, analgetika a někdy dokonce i antibiotika. Pomoci mohou i léky snižující otok, nebo obstřik. Pozvolna je vhodné nastolit cvičení, procházky, protahování a rehabilitaci (hydroterapii, akupunkturu a akupresuru).

Jak zabránit, aby se ischias vrátil?

Základem je dostatek zdravého pohybu (čili žádné přetěžování), správné držení těla, pečlivý výběr matrace a židle. Vhodné je i pravidelně absolvovat rehabilitaci.