Histaminová intolerance je stále poměrně neznámým pojmem, který je chybně zaměňován s alergií. V současnosti tímto problémem u nás trpí přibližně 3% lidí, a to především ženy středního věku. Vyznačuje se nepříjemnými reakcemi podobnými alergiím, astmatu, ekzému anebo gastrointestinálním problémům.

Co je Histaminová intolerance?

Histaminová intolerance vzniká v důsledku nerovnováhy odbourávání histaminu z těla. K tomu může dojít jednak kvůli zvýšeného přísunu histaminu z potravy, také i z důvodu vlastní nadprodukce (u alergických reakcí nebo bakteriálních infekcí, které v těle probíhají) anebo rovněž i z důvodu neschopností histamin z těla odbourat. Tento stav na svědomí nedostatečná aktivita nebo snížená koncentrace enzymu zvaného diaminooxidáza.

Pravdou je, že toho o histaminové intoleranci stále ještě příliš nevíme. Ví se, že se objevuje tam, kde je porušena střevní sliznice, a proto jí velmi často trpí lidé s Crohnem a celiakií, objevuje se však i u vleklých alergií se střevními projevy anebo silných infekcích.

Vyléčit histaminovou intoleranci je složité, ale není to nemožné. Aby k tomu však došlo, je nutné striktně dodržovat naordinovanou léčbu.

Základem léčby je histaminová dieta

Základním kamenem úspěšné léčby je histaminová dieta. Ta je poměrně drastická, protože je nutné vyřadit velké množství potravin a pochutin, které jíme zcela běžně, hodně, jsme na ně zvyklí a máme je rádi. Z jídelníčku se vyřazují potraviny, které obsahují velké množství histaminu i ty, které z našeho těla uložený histamin uvolňují. Aby toho nebylo málo, je nutné z jídelníčku vyřadit polotovary i opakovaně ohřívaná jídla. Konzumovat bychom měli pouze čerstvé potraviny, a to i maso, které by se nemělo skladovat, ale okamžitě konzumovat. Důležitým faktorem pro úspěšnou léčbu je i dostatek spánku, eliminace stresu, infekcí, pohoda a klid.

Jaké potraviny tedy nesmíme?

Nejvíce histaminu obsahují uzeniny, kvašená a konzervovaná jídla, míchané směsi koření, bujóny, alkohol, zrající sýry a také i některé druhy zeleniny (zejména rajčata, špenát, lilek, baklažán), luštěniny, dále pak ovoce (jahody, ananas, kiwi, banány a sušené ovoce), čokoláda, ocet a rovněž i ryby a mořské plody.

Povolené potraviny

Čerstvé maso, čerstvá bílá ryba, kuře, vaječný žloutek, pečivo bez kvasnic, zbylá zelenina a ovoce, těstoviny, rýže, brambory, ovesné vločky, rýžové krekry, mléčné produkty, mléko, sýry, máslo, oleje, bylinkové čaje.

U histaminové diety je pojem nesmíme relativní

Proč tohle tvrdím? Protože, kdybyste měli skutečně vysadit všechny nevhodné potraviny, moc by vám toho nezbylo. Váš jídelníček by byl významně ochuzen, neobsahoval by dostatek živin, nebyl by pestrý, ani vyvážený. Po stanovení diagnózy je tedy vhodné na nějakou dobu vyklidit pole. Zbavit se všech umělých barviv, konzervantů, zlozvyků a podobně. Začít si vařit z čerstvých potravin. Na nějakou dobu najet na systém povolených a zakázaných potravin, přičemž po nějaké době za postupného zkoušení, odhalte, které  potraviny vám dělají skutečně zle. Eliminační proces diety je poměrně složitý, ale pokud se chcete skutečně uzdravit, neobejdete se bez něj. Při vylučování potravin vám pomůže jídelní deník.

A co dál?

Po detektivní práci, kdy z jídelníčku vyřadíte ty potraviny, které vám vadí a budete se držet čerstvých potravin bez chemických berliček, se histaminová intolerance časem zklidní, stabilizuje a postupně i vymizí všechny nepříjemné příznaky, které ji doprovází. Obvykle se jedná minimálně o měsíc. Někdy je však nutné držet dietu déle.

Jak se projevuje histaminová intolerance?

Histamin působí na hladké svaly a cévy, snižuje krevní tlak a rozšiřuje krevní kapiláry, což se projevuje zarudnutím pokožky. V žaludku dochází k větší produkci kyseliny HCl a v mozku pak ovlivňuje nechutenství, potřebu spánku, únavu, imunitu a objevují se i nepřiměřené alergické reakce, které mohou mít podobu až anafylaktického šoku. Všeobecně jsou však její projevy poměrně rozličné. U nemocných nejvíce dominuje břišní dyskomfort, který spojen s bolestí břicha, křečemi, nadýmáním a průjmy. Objevuje se i bolest hlavy, závrať, nauzea, zvracení a kožní projevy (vyrážka, kopřivka, zarudlé fleky, zhoršení ekzému apod.). Zhoršit se může i dýchání. Vyskytují se i astmatické projevy, otoky nosní sliznice a arytmie (tachykardie). K nevšedním příznakům pak patří také vleklé změny chování, poruchy spánku, únava, zimomřivost a porucha menstruace.