Endometrióza je ženský nepřítel, který ženy mají spojený s bolestivou menstruací, bolestivým pohlavním stykem a problémy s otěhotněním.

Co je však endometrióza přesně?

Endometriózu nejvíce spojujeme s gynekologickým onemocněním, které se týká endometria, čili výstelky dutiny děložní, které roste víc než má, a to i mimo dělohu. Výstelka dělohy navíc v průběhu menstruačního cyklu podléhá vlivu ženských pohlavních hormonů. V místech endometriózy dochází k cyklickému krvácení a rozvoji zánětu. Typickým projevem onemocnění jsou bolesti různé intenzity a také i neplodnost. Následkem tohoto onemocnění pak vznikají i srůsty a další komplikace. Děloha při této chorobě bývá často zaplněna cystami vyplněnými hnědou tekutinou. Endometrióza však ve skutečnosti může postihnout jakýkoliv orgán snad kromě srdce a sleziny. Nic neobvyklého není ani přítomnost moče v krvi. Endometrióza představuje nejčastější gynekologickým onemocněním v reprodukčním věku ženy. Je dokonce zjištěno, že až u 20 – 50% stojí za neplodností ženy a dokonce až v 50% je pravou příčinu pánevních bolestí.

Endometrióza peritoneální

Tento typ endometriózy patří k nejsnáze rozpoznatelným, protože na ni narazí odborník při operaci. Může jít o namátku, ale i plánovanou laparoskopii, kdy na pobřišnici odhalí barevné skvrny, které mohou být různě zbarvené. Barva skvrn se liší podle toho v jaké fázi se onemocnění nachází. Zpočátku jsou tyto skvrny pouhým okem neviditelné, postupně se však objevují červené skvrny. Tyto skvrny pak prodělávají stejný menstruační cyklus jako výstelka v děloze. Co to znamená? Co by, stejně jako se v děloze sliznice po určité době odlučuje, v závislosti na menstruaci, tak se odlučuje i ta na pobřišnici. Jenomže právě tak vznikají také lokální záněty v okolí těchto ložisek, které se postupně uzavřou. Na takovém místě se pak odlučovaná tkáň hromadí, ložiska se zvětšují a z červených skvrn se nakonec stávají modré. Ty se postupně změní v jizvu, čímž nemoc přechází do posledního stádia, čili do bílé endometriózy. Součástí této fáze může být i vznik otvorů v pobřišnici.

Ovariální endometrióza

Ložiska endometriózy se tentokráte nachází na povrchu vaječníků. I zde se objevují pro endometriózu tak typické barevné skvrny, které mohou růst i do hloubky vaječníků až do hloubky několika centimetrů. Její součástí jsou pak i hnědé cysty.

Endometrióza rektovaginálního septa

Pro tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíků, jež  vznikají zvýšenou tvorbou hladké svaloviny a vaziva v okolí endometriózních žlázek. Uzlíky se tvoří i ve svalovině pánevních orgánů. Jde o nejklidnější typ onemocnění, u níž dochází k nejmenším změnám v průběhu menstruačního cyklu. Zato se však projevuje trvalou a velkou bolestí.

Adenomyóza

Tento typ často doprovází první typ endometriózy a také se u ní objevují i myomy dělohy. Choroba se tak projevuje zvýšeným děložním krvácením, bolestivou a zvětšenou dělohou a velmi bolestivou menstruací. Souvisí s ní i bolest při pohlavním styku a dlouhodobá pánevní bolest.

Příčina vzniku Endometriózy

Jak vidno endometrióza není vůbec nic příjemného. Kde se tu tahle nemoc bere? Bohužel odpověď není moc jasná. Vlastně to nikdo neví proč. Existuje sice hned několik teorií, ale jistota u toho není žádná. Říká se, že za to může tzv. zpětná menstruace, kdy nedochází k vyloučení sliznice děložní děložní pochvou, ale naopak se vejcovody dostává do dutiny břišní, kde dochází k jejímu zahnízdění. Sklon k ní mají ženy, které menstruují ve velmi krátkých intervalech, mají ji silnou a delší než 7 dní a tam, kde je odtok krve nějakým způsobem blokován. Významný vliv na její vznik má i imunitní systém (snížená buněčná imunita, protilátky proti endometriu), zvýšená hladina estrogenu. Významný vliv má i genetika. Je také zajímavé, že tímto onemocněním trpí až 80% dvojčat.

Projev endometriózy

Endometriózu doprovází velmi bolestivá menstruace, bolest v podbřišku před a v průběhu menstruace, různě silné křeče týden nebo dva před začátkem menstruace i v jejím průběhu, potíže spojené s bolestivostí při pohlavním styku, bolestivé vyprazdňování, pánevní křeče, bolesti zad, které se mohou objevit doslova kdykoliv.

Diagnostika

Sledování příznaků, které doprovází nespecifický fyziologický nález, opakující se bolest, opakující se zánět malé pánve a vaječníků. U této diagnózy se opakovaně objevuje i ovariální cysta. V diagnostice lékaři velmi pomůže ultrazvukové vyšetření (vaginální) a 100% jasno bude mít díky laparoskopii.

Léčba endometriózy

Léčba se liší případ od případu. Vše se odvíjí od věku pacientky a také i míře obtíží. Vliv také může mít i to, zda si žena v budoucnu přeje otěhotnět. Léčba může být o pravidelných kontrolách, užívání nesteroidních antiflogistik (ibuprofen), hormonální léčbě až po odstranění ložisek chirurgickou cestou. Stav někdy může skončit i odstraněním celé dělohy. Další metodou léčby je i koagulace laserem nebo elektrickým proudem.

Komplikace onemocnění

Jednou z nejhlavnějších komplikací je neplodnost. Dlouhodobé bolesti navíc ztěžují společenský a pracovní život, v dutině navíc dochází k časté tvorbě cyst, které mohou prasknout.

Endometrióza je velmi svízelné onemocnění, které se velmi obtížně léčí a rádo se vrací.