Dna je nepříjemnou chorobou, která trápí lidi zejména v bohatých a civilizovaných zemích, kde je dostatek jídla, a to zejména masa. V takových zemích se lidé navíc nemusí ani příliš hýbat.

Čím je dna způsobena

Dna je totiž způsobena nadměrnou konzumací masa a alkoholu. Kdysi se jednalo o nemoc králů, to proto, že si takové hodování mohli dopřát jen králové, dnes však takovýmto zhýralým a nezdravým způsobem života žijeme v České republice i v Evropě samotné skoro všichni.

Úskalí dny

Dna je metabolickým onemocněním, při němž organismus není schopen dostatečně odbourávat puriny, které jsou součástí nukleoproteinů. Tyto látky se nachází zcela běžně ve stravě v živočišných i rostlinných potravinách. Následkem toho dochází ke zvýšení kyseliny močové v krvi. Tento stav doprovází zvýšení hladiny kyseliny močové, ta se pak v krystalech ukládá do kloubů, ale i jiných tkání. U dny se současně objevuje i obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu. Výskyt této nemoci je ovlivněn nesprávným životním stylem, tedy přílišnou konzumací masa a alkoholu, nedostatkem pohybu, dlouhodobé užívání diuretik a genetika.

Projevy nemoci

Nemoc se projevuje zejména bolestivými záchvaty, které se objevují hlavně brzy ráno. Postižený kloub je zároveň oteklý, zarudlý a citlivý.

Léčba dny spočívá zejména v dietě

Základ léčby spočívá především v dietě. A to takové, která bude tělo bránit před puriny. Povoleny jsou jen ty, které obsahují purinů méně než 50 mg. Potraviny s vyšší hladinou purinů nejsou vhodnými.

Zakázané potraviny

vnitřnosti, maso z mladých zvířat, masné výrobky a extrakty, drobné ryby a výrobky z nich, kakao, čokoláda, luštěniny, alkohol, konina, holoubátka, kapr, ančovičky, kostní morek, Maggi, sójová omáčka, masox, jehněčina, droždí, celozrnné výrobky, červená řepa, špenát, kapusta, plísňové sýry, hořčice, česnek, křen, tučné sýry, ostré koření a marcipán.

Potraviny, které je možno přijímat, ale jen v omezeném množství

Káva, slabý černý čaj, minerálky s vyšším obsahem minerálů, máslové krémy, máslo, sladkovodní ryby, tuňák, libové hovězí, vařená šunka, smažený sýr, vařené vejce, květák, houby fazole, hnědá rýže, tvarohové a bramborové knedlíky, tučnější dorty, zmrzliny, výrobky z bílé mouky.

Doporučené potraviny při dietě u dny

Jaké potraviny jsou u purinové diety vhodné? Jde zejména o ovocné a zeleninové šťávy nebo limonády, oleje, tmavé pečivo, celer, jahody, hrušky, třešně, grepy, kiwi, datle, cibule, brambory, kukuřici, petržel, kopr, kmín, majoránku, mrkev, hrozinky, zakysané mléčné výrobky, kaštany, banány, jogurty, avokádo, vařené zelí, kokos, mléčné výrobky a med.

V akutní fází vám může pomoci pojídání třešňového anebo ananasového kompotu, pití šťávy z tohoto ovoce anebo konzumace čerstvého ananasu a třešní. Vhodná je i konzumace čerstvé celerové šťávy.