Cvičení na trampolíně, nebo také jumping, je český fenomén, jenž se těší ohromné oblibě a není se ani čemu divit, je to totiž ohromně návykové. Jako bonus pak přináší krásnou pevnou postavu a zdraví.

Cvičit na trampolíně přitom mohou všechny věkové kategorie. Na výběr máte i různou intenzitu cviků, od těch náročných a rytmických, přes silové, až po kardio. Pozor však, i když se může zdát skákání na trampolíně jednoduché, první dojem se velice rychle rozplyne, jako pára nad hrncem a vy zjistíte, že je to pěkná fuška.

Cvičení na trampolíně je český vynález

Jumping,čili cvičení na malých trampolínách o průměru cca 120 cm mají na svědomí dva Češi, a to Tomáš Buriánek a Jana Svobodová. Skvělé na tomto cvičení je, že jej můžete provádět klidně doma, i když pro začátek vám doporučuji cviky provádět přeci jen s odborným vedením.

Zdravotní pozitivní účinky cvičení na trampolíně

Cvičením na trampolíně rozproudíte krevní a lymfatický systém, což prospívá nejen hubnutí, ale i vašemu srdci, žilám noh a vaší snaze zbavit se celulitidy. Skákání dále posiluje nejen svaly, ale i klouby a vaši imunitu. Trampolína je prostě úžasná. Bezvadně vás zbaví napětí, stresu a detoxikuje tělo. Skvělé na trampolíně je, nezatěžuje klouby.

Další pozitivní účinky cvičení na trampolíně

Kromě toho všeho, co jsme uvedli výše, vám skákání na trampolíně pomůže zlepšit prostorovou orientaci.

Jak cvičit na trampolíně

Základní skok

Jde o úplně normální a jednoduchý skok, který mnohým přijde snadný, i přes to však překvapí tím, kolik kalorií dokáže spálit. Skok probíhá s rozkročenýma nohama asi 15 cm od sebe, s mírně pokrčenými koleny a pokrčenými pažemi. Tento skok do aktivity zapojuje čtyřhlavý stehenní sval, hýždě a lýtka.

Lehké poskakování

Lehké a krátké poskakování není nic náročného, přesto velmi rychle zvyšuje srdeční frekvenci. Pokud nemáte zdravé srdce, dávejte si pozor. V jiných případech tento cvik srdce posiluje.

Dřepy na trampolíně

Dřep na trampolíně provádějte s nohama u sebe a s rukama podél těla. Při výskoku pak roztáhněte nohy více než na šířku ramen a přistaňte zase zpět do dřepu. Z této polohy se následně skokem odrazte do původní pozice.

Pike

Skok se provádí z rovného stoje s rukama podél těla, při němž jdou u výskoku nohy dopředu. Dbejte na to, aby byly rovné a probíhaly rovnoběžně se zemí. Rukama se snažte dotknout chodidel, nakonec se vraťte zpět do výchozí polohy.

Straight skok

Jde o jednoduchý vysoký skok s rukama vzpaženýma nad hlavou.

Tuck skok

Cvik spočívá v tom, že při výskoku přitáhnete kolena k hrudníku. Pevně je obejměte rukama. Doskok zpět je již opět rovný, ale s rukama nad hlavou.

Straddle výskok

Nejnáročnější skok, při němž se snažíte dát u výskoku nohy do stran tak, aby vždy svíraly pravý úhel. Rukou se přitom zároveň snažíte dotknout chodidla.