Pozor – i vy byste si měli uvědomit, že krev moči vždy poukazuje na nějakou nemoc. Není tedy možné tento projev přehlížet. Pokud se krev v moči objeví, je vždy třeba co nejdříve vyhledat lékařkou pomoc. Může se totiž jednat i o smrtelně závažné onemocnění. V tomto článku se dozvíte, co vše může krev v moči znamenat.

Jak se přítomnost krve v moči pozná?

Existují vlastně dva druhy výskytu krve v moči. Ten první je případ, kdy je krev viditelná pouhým okem. Jedná se o buď krev čerstvou – tedy světle červenou nebo může dojít i k nápadnému ztmavnutí barvy moči. Tmavá krev může, ale současně také nemusí být signálem výskytu krve. Barvu moči totiž může ovlivnit i strava nebo užívání léků. Pokud máte podezření, můžete si doma provést jednoduchý test. Stačí si koupit speciální papírky na vyšetření moči (seženete je téměř v každé lékárně). Problém je, že krev v moči být vidět nemusí. V tomto případě může být jediným ukazatelem na její výskyt bolest v podbřišku.

Na co vše může poukazovat

V drtivé většině případů poukazuje výskyt krve na nějakou nemoc spojenou s vylučovacím ústrojím. Je například typickým projevem pro zánět močových cest. Často poukazuje také na ledvinové kameny nebo na jiné nemoci ledvin. Objevuje se také v případě, když se jedná o močové kameny či zánět dělohy. Může to být ale mnohem horší. Výskyt krve může být projevem rakoviny ledvin či jiných částí močového ústrojí. Důležité je vědět, že rakovina močového ústrojí patří k nejvíce nebezpečným a těžko léčitelným. Pokud je ale odhalena včas, šance na vyléčení se zvyšují.

Jak se chovat?

Rada je jediná – pokud máte krev v moči (nebo i pouhé podezření na její výskyt), nic neodkládejte a běžte ke svému praktickému lékaři. On provede základní vyšetření a může vás také poslat na vyšetření k odborníkovi.