Lupus představuje jedno z nejznámějších autoimunitních onemocnění.  Je to záludná potvora, kterou není snadné odhalit a zcela právem se jí v Anglii říká „great impostor“, česky řečeno „velký podvodník“.

Definice onemocnění lupusu

Lupus, čili systémový lupus erythematodes, zkráceně SLE, je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém produkuje protilátky proti vlastním tkáním. Již podle názvu je možno odvodit, že postihuje různé systémy v těle. Ponejvíce choroba útočí na kůži, klouby, srdce, nervový systém, mozek a ledviny. Nicméně stává se, že poškozují i krevní systém, kostní dřeň, pojivovou a svalovou tkáň a další tkáně a orgány. Příčina vzniku onemocnění bohužel není zcela známá. Povětšinou, a to tedy až z 90% postihuje převážně ženy v produktivním věku. Onemocnění je chronické, dá se léčit, ale není ho možné vyléčit.

Příčina vzniku onemocnění

Příčiny onemocnění do dnešních dnů nejsou stále ještě známy. Když udeří, vše je špatně. Organismus vytváří abnormální buňky, které putují po těle a napadají zdravé tkáně. Vliv na vznik tohoto onemocnění může mít zřejmě několik faktorů. Jde hlavně o dědičnost, pohlavní hormony nebo různé infekce. Nemoc ale může vyvolat i slunění, porod, stres, trauma i drogy.

Příznaky lupusu

V rané fázi, tedy první 2 až 5 let, trápí nemocného člověka hlavně horečky, změny na kůži, otékání a bolesti kloubů, vypadávání vlasů a nevysvětlitelná únava. V té poslední fázi jde bohužel již o život, protože zde dochází k řídnutí a rozpadu kostí, rychlému zhoršení aterosklerózy a nemocný nakonec umírá na infarkt, embolii plic, selhání ledvin anebo i na jakoukoliv infekci, protož je vůči ní jeho imunitní systém vlastně bezbranný.

Typické příznaky vedle horečky a extrémní únavy je i kožní vyrážka, anémie, poškození ledvim, bolest při hlubokém nádechu, vypadávání vlasům přecitlivělost na světlo, vysoké srážení krve, raynaudův syndrom, epilepsie, vředy v nose a ústech. Nejznámějším příznakem je vyrážka v obličeji ve tvaru motýla.  Nemoc se poprvé objevuje mezi 15 – 35 lety.

Diagnostika lupusu

Diagnostika lupusu je bohužel velmi často zdlouhavá a obtížná, protože chorob s podobnými projevy je poměrně mnoho. Navíc se příznaky neobjevují najednou, mají přestávky, a tak se mohou jevit jako samostatné problémy, které spolu nesouvisí. Většina těchto lidí navíc na první pohled vypadá naprosto normálně – vůbec nevypadají nemocně.

Pro diagnostiku je proto nutné posbírat soubor různých projevů a laboratorních nálezů. Formálně je pak nemoc možné označit za SLE tehdy, pokud se kdykoli v jejím průběhu objeví alespoň 4 z níže 11 uvedených projevů.

1)      Motýlovitá vyrážka na tvářích a kořenu nosu.

2)     Fotosenzitivita spojená s vznikem vyrážky na místech těla vystavených světlu.

3)      Diskoidní lupus, čili vyvýšená, červená, šupící se vyrážka okrouhlého tvaru, která se může hojit s jizvením.

4)      Slizniční vředy v ústech a nose, nebolestivé, ale mohou způsobit krvácení z nosu.

5)      Zánět kloubů nebo artralgie. Bolest se může stěhovat a někdy má trvalejší charakter. Poškození kloubů je méně časté.

6)    Zánět pohrudnice, zánět osrdečníku.

7)      Projevy postižení ledvin různé závažnosti – mírné nálezy krve a bílkoviny v moči až po selhání a objev vysokého krevního tlaku.

8)      Postižení centrálního nervového systému, který doprovází bolest hlavy, křečemi, cévní mozkovou příhodou a různými neuropsychiatrickými příznaky, jako změny nálad a chování, koncentrace a paměti.

9)     Poškození krve, jež je způsobeno působením autoprotilátkami namířenými proti vlastním krevním buňkám. Dochází zde k rozpadu červených krvinek, vzniká hemolytická anemie. Dochází i ke snížení bílých krvinek  – leukopenie, krevních destiček i trombocytopenie. Trombocytopenie může vést k vyššímu krvácení do kůže, sliznic a vnitřních orgánů.

10)   Imunologické projevy znamenají přítomnost určitých autoprotilátek v krvi, a to: protilátky DNA, proti anti-Sm, anti ACLA,

11)    Protilátky ANA. Pozor, jejich samostatný výskyt však neznamená, že se jedná o tuto chorobu, protože se objevuje i u jiných chorob.

Léčba SLE

Cílem léčby je zmírnění projevů nemoci, jejich zastavení a zamezení vzniku dalších komplikací. Jelikož nemoc je způsobena zánětem, hlavní léčba je protizánětlivá.  Základ proto tvoří kortikoidy v kombinaci s imunosupresivními léky, antirevmatiky, antimalariky a nově i biologickou léčbou. Kromě toho je důležitá správná životospráva, vynechání nešvarů (alkoholu, kouření, nesprávné užívání léků apod.). Velmi důležitá je pohybová aktivita, psychologická podpora, užívání ochranných přípravků s vyšším faktorem, omezení pobytu na slunci.

Doplňková léčba lupusu

Vedle klasické medicíny můžete vyzkoušet i alternativní medicínu. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky a vitamíny – vitamín E, B komplex, rybí tuk, selen, zinek. Z bylinek na lupus pozitivně působí i lipový květ, lopuch, gotu kola a divoký jam.  Vhodným doplňkem jsou relaxační techniky, cvičení, očistné dýchání, pozitivní myšlení, akupunktura a opatrné odstranění amalgámových výplní.