Světem se pomalu šíří panika. V Africe se ebola nebezpečně šíří, nedaří se jí korigovat, navíc místní obyvatelé místo, aby spolupracovali, tak trucují, odmítají dodržovat bezpečnostní opatření, zarputile tvrdí, že jíst veverky nepřestanou a tento týden dokonce i zabili úředníky šířící osvětu o ebole. Co s tím? Je to doopravdy taková hrůza, jak se zdá? Není to jen mediální bublina? Co je vlastně ebola a čeho se máme vlastně bát?

Co je ebola

Bohužel je tomu tak, ebola je oficiálně označena za jednu z nejnebezpečnějších chorob na světě. Její nebezpečnost spočívá ve vysoké nakažlivosti a v úmrtnosti, která je až 90%. Co je ebola zač? Ebola, nebo také krvácivá horečka, je virovým onemocněním, která zabíjí nejen lidi, ale i některé primáty. Nemoc způsobuje vir filovirus ebola.  Největší epidemie této choroby právě probíhá v západní Africe. Nemoc je však známá již od roku 1976. Nejvíce rizikové země jsou Demokratická republika Kongo, Republika Kongo, Gabon, Uganda, Súdán, nově i Guinea, Libérie, Sierra Leone a Nigérie.

Kdo se může nakazit?

Vesměs všichni lidé, ale i některá zvířata (šimpanzi, gorily, kaloni, opice, lesní antilopy a dikobrazi). Nejvíc ohroženi jsou nejen lidé z výše uvedených oblastí, ale i zdravotníci, kteří při své práci neužívají ochranné pomůcky. K přenosu může dojít i při manipulaci se zemřelým. Virus se nalézá v semeni, a to dokonce až 7 týdnů po klinickém vyléčení.

Jak se nemoc šíří?

  • Dotykem kůže
  • Kontaktem s tekutinami nakažených osob (krev, sekrety, sliny)

Inkubační doba

2 – 4 týdny

Projevy eboly

Příznaky choroby se mohou lišit. Počátek je obvykle náhlý a doprovází jej vysoké horečky, skleslost, svalová bolest, bolest kloubů, bolest břicha, krku a hlavy. V další fázi se objevuje zvracení, průjem, vyrážka, selhání funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Onemocnění se někdy projeví vyrážkou, zarudlýma očima, škytavkou, bolestí na hrudi nebo obtížemi při dýchání či polykání. V konečném výsledku pak buňky plné viru doslova explodují a dochází k masivnímu krvácení z nosu, očí i análního otvoru. Pod kůží se tvoří modřiny a krev prosakuje i přes kůži, na které se vytváří i ošklivé boláky. Postupně se rozpadají vnitřní orgány, játra zrosolovatí a nakonec se rozpadá i mozek. Ke smrti pacienta obvykle dojde do 10 dnů od propuknutí nemoci.

Léčba eboly

Léčba je velmi komplikovaná a dá se říct, že nulová, protože efektivita různých léků na ebolu je velice slabá nebo nulová. Zatím nejúčinnější jsou vysoké dávky silného séra virostatik, udržování homeostázy a dodávání vitamínů. Důležité je také udržování vitálních funkcí (krevní tlak, činnost srdce a okysličení), a proto dodávání kyslíku a tekutin.

Konec epidemie

Konec epidemie je uznána až po 42 dnech od posledního výskytu nákazy.

Prevence

Základním pravidlem je dodržování hygieny a základních standardů v nemocnicích (dezinfekce, umývání rukou, sterilizace jehel, užívání materiálů jednorázově). Dalším faktorem je i osvěta a správná diagnostika. Vyvarování se konzumace divokých zvířat.