Borelióza je velmi nebezpečné onemocnění, ke kterému dochází především přenosem o klíštěte. Ukážeme si proto jaké příznaky a projevy má borelióza.

Borelióza příznaky – obecně

Borelióza patří do skupiny která se nazývá antropozoonóza. Což v překlad znamená že borelióza se přenáší ze zvířete na člověka. Přenos na člověka ve většině případů „obstará“ klíště.

Borelióza první příznaky

Prvním příznakem boreliozy je šířící se červená skvrna s blednoucím středem v okolí nasátí klíštěte. U boreliozy se mohou objevit další příznaky jako je:

  • horečka
  • bolest svalů
  • únava celého těla

Borelióza příznaky další fáze

Pokud nejsou první příznaky léčeny, přechází borelióza do další fáze. A borelióza začíná postihovat i nervovou soustuvu, srdce či klouby, především ty velké klouby.

Borelióza příznaky inkubační doba

Příznaky nejsou u Boreliozy u každého úplně stejné také inkubační doba se pohybuje v intervalu od 2 až do 32 dní. Jako hlavní příznak, se bere červena skvrna, která se zvětšuje. A objeví se v místě přísátí klíštěte. V některých případech se však červená skvrna vůbec neobjeví. K dalším příznakům patří třesavka, únava, bolest kloubů, celková vyčerpanost.

Borelióza léčba

Pokud se borelióza zachytí hned ze začátku je účinná léčba antibiotiky ( používá se především doxycyklin). Léčbu je nejlepší zahájit co nejdříve. Pokud máte na sobě nějaké červenou skvrnu, která se zvětšuje tak neváhejte a jděte radši hned k lékaři. Je lepší jít jednou zbytečně, než riskovat až hodně závážné následky jako je například zánět mozkových blan.

Borelióza foto zarudlá kůže

Borelióza příznaky

Borelióza příznaky

Zdroje článku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Lymsk%C3%A1_boreli%C3%B3za