Artróza je velmi nepříjemné onemocnění, které se dotýká různých kloubů v těle. Typické pro ně je, že při ní dochází k narušení struktury kloubní chrupavky. Ponejvíce se s ní začnou trápit lidé nad 50 let, ale v posledních letech věková hranice celkem radikálně klesá. Není proto nic výjimečného, když se s touto chorobou potýkají už i dvacetiletí a třicetiletí.

Artrózou jsou nejvíce postiženy nosné velké klouby, páteř a malé klouby na rukou. My se dnes budeme blíže věnovat artróze kolene, které je touto chorobou postiženo snad nejvíce. Nemoc je to svízelná postihuje cca 12% dospělých a může mnohdy vést až k invaliditě. Až u 60% lidí nad 60 let je pravděpodobné, že na rtg lékař nalezne nějaké artrotické změny.

Příčiny vzniku artrózy kolene

Artróza kolenního kloubu náleží do kategorie civilizačních chorob. Za vznikem může ve velké míře jednostranné přetěžování kloubu, nadváha, vrozená abnormalita kloubu, dědičnost, cukrovka, metabolické poruchy, mikrotraumata, zhoršená činnost ledvin, nedostatečná výživa, zánět, úraz, poruchy v látkové přeměně vazivového aparátu kloubů a věk. Možná vám to zní neuvěřitelně, ale vliv na rozvoj artrózy má i psychická zátěž a stres. Větší sklon ke vzniku mají navíc lidé s nohama do písmene O. Samozřejmě, že mohou i s X anebo s rovnýma nohama, ale ty mnohem méně.

Artrózou nejčastěji trpí

Mladý muž s postižením jednoho kloubu

Muž středního věku s poúrazovým postižením kolenního kloubu

Žena středního věku s postižením obou kolen a často i kloubů na rukou

Žena ve vyšším věku s destruktivním postižením mnoha kloubů

Příznaky artrózy kolene

Artróza se projevuje celou škálou příznaků. Každé stádium má své samostatné specifikum. Typickými příznaky artrózy je bolest při začátku pohybu, bolest při zátěži, omezená hybnost kloubů, ztuhnutí kloubů a praskání v kloubech. Kolenní kloub je oteklý a postupně dochází k deformaci a zhrubění kloubu.

Projevy artrózy kolene

U artrózy je kloubu je zpočátku poškozená pouze kloubní chrupavka, která se díky snížení glykosaminoglykanů stává méně pružná. Na jejím hladkém povrchu se tvoří drobné štěrbiny, které se časem prohlubují až ke kosti. Drobné úlomky chrupavky se pak uvolňují do kloubního prostoru a dochází k poškození měkkých tkání (vazů). Mění se struktura chrupavky a dochází k tvorbě kostěných výrůstků tzv. osteofytů. Zpočátku není na kloubu vůbec nic vidět, až později se kloub zvětší a zhroubne. Pohyb je omezen v krajních polohách, a právě tam dotyčný člověk cítí prudkou bolest. S postupem choroby omezení pohybu narůstá a bolest i drásoty jsou silnější. Kloub postupem nemoci mění svůj tvar, velikost i osu. Potíže, které způsobuje artróza, narůstají k večeru, kdy jsme již unaveni po celodenní námaze, vliv má i změna počasí. Bolest se objevuje i v souvislost s neopatrným pohybem. Kolenní klouby činí problém s chůzí do schodů. U artrózy i v té nejhorší fázi však nedochází k celkové nehybnosti kloubu (tedy mimo kyčelního kloub). Rizikem artrózy je zánět, který doprovází ukrutná bolest, zvýšená teplota teplá oblast kloubu, otok a zarudnutí oblasti.

Diagnostika artróza

Základem odhalení choroby je vytvoření anamnézy, fyzikální vyšetření, zjištění informací o bolesti, rodinné zatížení a aktuální zdravotní stav. V dalším kroku lékař prohmatá kloub, kde se zaměří na drásoty, zhrubění a omezení pohyblivostí. Důležité je i průzkum okolí. Pacient se pak odešle na rtg kloubu, ultrazvuk, případně na magnetickou rezonanci. Tyto metody odhalí deformity, atrofii a zúžení chrupavky. Viditelné jsou zde i změny struktury kostí a vznik kostních výrůstků.

Léčba artrózy kolenního kloubu

Léčba artrózy spočívá v několika krocích. Mezi klasickou léčbu patří nasazení léků, čili analgetik, které tlumí bolest, dále pak nesteroidních protizánětlivých léků a u aktivované artrózy i lokální aplikace kortikoidů. Důležitou součástí léčby je i rehabilitace, do níž náleží i balneo a vodoléčebné procedury, pomáhá i léčba teplem, klid, bandáže a léčebná rehabilitace. Důležitou součástí rehabilitační péče je i svalové cvičení, posilování, masáže, elektroterapie, laser, magnetoterapie, obklady bahnem i parafínem.  Účinná je i bio lampa. Až stav dospěje do té nejzazší fáze provádí se náhrada kloubu endoprotézou.

Čím si ještě pomoci?

Upravte stravu, zvyšte přísun mastných kyselin s omega 3, konzumujte čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a obiloviny. Pomoci může selen, vitamín E, beta-karoten a vitamín C, zinek, glukosamin sulfát, organický křemík. Podpůrně na kloub působí kolagen, kyselina hyaluronová, chondroitin sulfát.