Amnézie
Pod amnézií si představte ztrátu paměti, která může mít různý charakter a způsobena může být rovněž rozličnými okolnostmi. Z odborného hlediska se dělí na tři různé typy – anterográdní, retrográdní a dětská.
Anterográdní amnézie
Jde o poruchu paměti, která spočívá v neschopnosti vštípit si do paměti jakékoliv informace a zážitky po spouštějícím stimulu.
Retrográdní amnézie
Jde o stav, kdy si nejsme schopni vybavit si poznatky a zážitky před spouštěcím stimulem.
Selektivní amnézie
Selektivní amnézie z vaší mysli vytěsní nepříjemné vzpomínky. Říká se, že ji mohou mít hysterky, ale pokud se jedná o skutečné trauma, jde o ochranný proces a možnost organismu, jak se s danou věcí pokusit vyrovnat (ne vždy je to však to nejlepší).
Dětská amnézie
Tato ztráta paměti je spojena s neschopností vybavit si poznatky a zážitky z prvních let života. Příčin je hned několik. Vzpomínky na toto období jsou pro dítě natolik úzkostné, že jej vytlačí do nevědomí. Může za to i nevyzrálý mozek, fáze, kdy doposud nebylo utvořeno vlastní já, není osvojená řeč.
Amnézii pak můžeme rozdělit ještě na dočasnou a trvalou.
Příčiny vzniku amnézie
Příčin vzniku může být celá řada. Nejčastější je však úraz či poranění hlavy. Velmi často se objevuje i jako vedlejší příznak jiného onemocnění jakými jsou epilepsie, Alzheimer, Parkinson apod. Méně častou příčinou jsou otravy organismu a nadužívání návykových látek (drogy, ale i alkohol).
Krátkodobé výpadky mohou být způsobeny stresem, nedostatkem spánku, psychicky zatěžující situací a mohou je mít i lidé s depresemi a hysterky. Za některými poruchami mohou být i léky a poruchy látkové přeměny.
Projevy amnézie
Lidé s amnézií nejsou nikterak omezeni na slovní zásobě, ani na obvyklé znalosti o světě, alespoň o ty, které vznikly před daným momentem. Amnézie nemá vliv na snížení inteligence.
Při amnézii nedochází ke ztrátám jiných druhů paměti, ani dovedností a může se naučit dovednosti nové, a to přesto, že si nezapamatuje, kdo je to naučil.
Co není amnézie?
Když se vaše vzpomínky v průběhu času postupně pomalu vytrácí. Tento stav je naprosto normální.
Diagnostika amnézie
Odhalení příčiny není mnohdy jednoduché. K diagnostice se proto užívá chirurgické, neurologické i psychiatrické vyšetření.
Léčba
Základem řešení je vždy odhalení příčiny onemocnění. V léčbě pak mohou pomoci nootropika, antioxidanty, jako vitamín B nebo třeba ginko biloba. Jistý vliv může mít i psychoterapie. Za zvážení stojí i ergoterapie. Některé stavy naštěstí nepotřebují žádnou léčbu, paměť se navrací spontánně sama a poměrně brzy.
Komplikace amnézie
Ty jsou závislé podle závažnosti a rozsahu amnézie. Nicméně i těm lidem s nejmenšími symptomy amnézie komplikuje zcela běžný život, práci, školu a má i sociální problémy. Komplikací je i to, že se dotyčnému nikdy nevrátí ztracené vzpomínky. Ve velmi závažných případech je amnézie tak rozsáhlá, že se postižený člověk neobejde bez dohledu a péče jiného člověka.
Další články z rubriky
- Nemoc dna a její léčba
- Migréna a její léčba
- Růžovka a její léčba
- Zmrzlé rameno a jeho léčba
- Flegmóna: Příznaky, léčba
- Léčba neplodnosti
- Protonová léčba
- Léčba ozařováním
- Parkinsonova choroba – poslední stádium
- Amnézie
- ALS: příznaky, léčba
- Tourettův syndrom
- Kolonoskopie – příprava a dieta před vyšetřením
- Endometrióza: příznaky, léčba
- Toxoplazmóza: příznaky, léčba
- Transplantace jater
- Prasklé koutky na rtech – léčba
- Rakovina plic a délka života
- Hysterektomie a délka rekonvalescence
- Rakovina lymfatických uzlin
- Zápal mozkových blan: Příznaky a léčba
- Artróza kolenního kloubu: léčba
- Jak se pozná cukrovka
- Co je ebola a jak se přenáší
- Co je lupus
- Další články z rubriky 'Nemoci' »